Co děláme » NZDM Bota » Akce uskutečněné v roce 2017

 

Co se událo v klubu Bota?

 

14. prosinec  Vánoční večeře v NZDM BotaDlouho očekávané vánoční posezení spojené se slavnostní večeří a předáváním dárků je konečně tady. Do klubu Bota tentokrát přišlo přes 40 uživatelů - především z mladšího klubu, ale i několik starších, kteří byli k pomoci pracovnicím NZDM, pokud by něco potřebovaly.

Nějdříve všichni vdechli slavnostní vánoční atmosféru a poté ochutnali výborný kuřecí smažený řízek s kaší a okurkou - nejoblíbenější jídlo většiny zúčastněných. 
Po jídle se celá skupina odebrala na dvůr, aby Ježíšek stihl přinést dárky pod stromeček.

No a pak se začalo nadělovat. Postupně přicházely ke stromečku děti a mládež po skupinách                              - spod stromečku si odnášely dárky, které dostaly v rámci akce Krabice od bot,

                               od příznivců RC Havránek z Veltrus, každý podle toho, co si přál ....


 

                         -  bylo to nádherné zakončení letošního roku - všem moc děkujeme!!!
  

6. prosinec  Vánoční bazárek pro spořivé uživatele


Další den po MIkuláši se v Klubu Bota konala další velká akce - vánoční bazárek, kde si všichni uživatelé z mladšího a staršího klubu mohli za celoroční hru vyměnit naspořené klubové peníze a nakoupit vhodné dárky pro sebe a své blízké na Vánoce. A bylo opět z čeho vybírat ....                       

                              - k dispozici byl krámek s oblečením pro dívky i pro chlapce

 
                                - krámek s hračkami pro dívky i pro chlapce 
                              - v krámku u Renči bylo ze všeho trochu ...                             - uživatelé si vybrali, co se jim líbilo, nebo co potřebovali a domů
                                odcházeli s plnými taškami a prázdnými peněženkami

 


               

5. prosinec  Mikulášská besídka v NZDM Bota

 


V úterý 5 .prosince zavítali Čert, Anděl a Mikuláš i mezi uživatele do NZDM Bota. A začali nadělovat. Měli připravené nejenom dárky, ale i pořádné černé uhlí, to jim však zůstalo v nůši, protože všichni, kdo do klubu Bota na nadílku dorazili, byli alespoň trošku hodní a balíček si zasloužili.
 

20. listopad  Příprava na zimu a na Vánoce


Již od konce listopadu se v Klubu Bota intenzivně připravovala nejenom zimní, ale především sváteční vánoční výzdoba - děti pomáhaly s tvořením dekorací a různých vánočních ozdob. Tyto si pak mohly vyrobit a odnést i domů.

31. říjen Velká hallowenská párty

Uživatelé obou klubů se již tradičně zúčastňují velké hallowenské párty. Nebylo tomu jinak ani letos - kromě dobrot, nádherných masek a strašidelné diskotéky jsme dělali i hallowenské focení v ateliéru Luma.

 

 

 

4. říjen  Vycházka po Roudnici a sběr kaštanů a dalších přírodninV klubu Bota často měníme výzdobu a pracujeme na tom společně - zaměstnanci i klienti obou klubů. Počasí nám přálo a tak jsme vyrazili venku do parku a nasbírali hodně kaštanů a dalších zajímavých přírodnin - listů, suchých šípků, jeřebin, větviček.

 


V klubu jsme z nasbíraného materiálu vyráběli novou podzimní výzdobu a kdo chtěl, mohl si vyrobené dekorace vzít pro potěšení i domů.


Do klubu dochází hodně klientů a je tady různorodá nabídka činností a aktivit, takže si může vybrat opravdu každý.
29. září   Zahajujeme Podzimní putování okolím Roudnice


 

Mnoho klientů NZDM Bota nezná nejbližší okolí Roudnice a tak jsme se rozhodli, že je s ním začneme postupně seznamovat.

Prvním místem, kam se naše výprava podívala, jsou nedaleké Kyškovice. Přes lesík je tam z Roudnice, podél Labe, jenom malý kousek. Navíc v lesíku teď rostou houby, takže můžeme sbírat a na Hamráčku se podíváme, jak byl kdo úspěšný a co si dovezeme domů v čepici, nebo v klobouku.S sebou nezapomínáme přibalit i fotografické přístroje a fotíme nejenom portréty, ale i okolní svět.21. září  Podzimní výpravy mimo prostor NZDM BotaKlienti NZDM stále častěji vyráží mimo prostory NZDM Bota a snaží se dokumentovat okolní svět, sebe samých, prostřednictvím fotoaparátu. Na blízké Kratochvílově rozhledně je výborný prostor k zachycení přírody, lidí, budov apod.
 6. září  Podzimní tvoření


Podzim se nám přiblížil velice rychle a tak postupně začínáme zdobit i náš klub.

 

Uživatelé se rozhodli pomoct pracovnicím klubu s tvorbou podzimní výzdoby a namalovali spousty zajímavých obrázků, které nám ho budou připomínat.31. srpen  Klubový bazárek

 


V poslední prázdninový den se v klubu Bota opět otevřel klubový bazárek, ve kterém si zájemci mohli směnit "vydělané klubové peníze" za skutečné věci - nabídka byla hodně široká - hry, hračky, oblečení, drogerie i školní potřeby. Každý si vybral, co se mu líbilo a co potřeboval ...

30. srpen  Výjezd od ZOO parku Zelčín


Uživatelé NZDM Bota vyjely za Mělník, kde je pro zájemce otevřen zajímavý ZOO park Zelčín.

 

Nabízí pro městské děti podívanou na typická i méně typická domácí zvířata. Můžete je sledovat zblízka,

některé pohladit, nakrmit a na některých se i svézt.

24. srpen Aktivity v parku


Krásný den jsme odpoledne využili na aktivity v parku. Vzali jsme sportovní náčiní - floorbalové hole a míčky a vyrazili do boje ...
Přidali se k nám i zájemci o focení z ateliéru LUMA a měli jsme možnost vyzkoušet focení venku. Nekterá děvčata nám rádi zapózovali mezi hrou a gymnastickým tréninkem ...
 


23. srpen Výlet na Říp


Konečně se nám podařilo zrealizovat plánovaný výlet na Říp. Účast klientů sice nebyla vysoká, ale ti nejodvážnější se s námi na výlet vypravili. Pešky jsme se přesouvali přes Krabčice, Rovné a pak  strmě nahoru.


První pauzu jsme si udělali  na Mělnické vyhlídce, odkud byl nádherný výhled a podle popisky jsme se mohli podívat po kraji a přesně určit, co kde leží.
A pak už následoval přímý výstup k rotunde na Řípu. Chlapci k ní došli jako první, dívčí části výpravy to trvalo trochu déle. Velká škoda, že byla zavřená, chtěli jsme se do ní podívat - tak snad příště.
Osvěžení jsme nalezli ve vrcholové restauraci a poté jsme už pomalu scházeli zase strmě dolů. Byl to hezký výlet, určitě se tam vypravíme znovu.
 

srpen  Focení v Ateliéru Luma


Ateliér Luma je otevřen během prázdnin všem zájemcům a můžete se zde vyfotit portétové, nebo s kamarády a také  zkusit sami fotit ostatní za asistence naší lektorky Markéty.
17. - 20. červenec  Příměstský tábor I. V NZDM Bota probíhal příměstský tábor - jeho první běh v červenci byl zaměřen na dobrodružství. Tomuto tématu byl také přizpůsoben program - během týdne výlet do Prahy do Jump parku, pěší výlet na horu Říp a sbírání kešek a adrenalinové aktivity venku ve skautském středisku. 

 

Z našich plánů se díky nečekaně proměnlivému počasí podařilo splnit pouze úterní výlet do Jump parku v Praze, kde jsme si zaskákali až až.
Ve středu se tak ohromně oteplilo, že plánovaný výlet jsme raději odložili a dělali zajímavé aktivity uvnitř, kde nám nehrozil úžeh ani dehydratace. Naproti tomu ve čtvrtek se ochladilo a během dne často intenzivně pršelo, takže ani další outdoorovou akci u skautů nebylo možné zrealizovat - vše jsme posunuli na srpen, kdy už snad budeme mít vhodnější podmínky.

V klubu jsme vařili, tvořili různé arte aktivity, hráli sportovní indoor turnaje, poslouchali hudbu a tancovali.

13. červenec  Portrétové focení v Ateliéru LUMA

 

 

Fotoateliér LUMA již několikrát avizoval, že klienti si mohou v našem nově vzniklém ateliéru pořídit zajímavé fotografie a samozřejmě si i sami mohou vyzkoušet focení.

Po domluvě se zájemci o focení v "Den D" hezky oblékli a nechali se fotografovat zkušeným lektorem a svými kamarády z fotokroužku, který zahajuje svoji činnost. Bylo to super a určitě to brzy zopakujeme.


1. červenec  - Prázninový provoz v NZDM


Opět nám začali prázniny a tak máme otevřeno denně od 9.00 do 17.00 hodin od pondělí do čtvrtka.

 

Do klubu můžou chodit mladší i starší ve stejnou dobu.

 

26. červen - Zprovoznění  X-boxuPro zatraktivnění naší činnosti jsme pořídili do NZDM nový X-BOX a tak se  starší uživatelé můžou odreagovat a zabavit, také něčemu naučit. Byl uveden do provozu a můžete si ho vyzkoušet.

20. červen - Hledání kešky pokračuje


Opět jsme vyrazili s uživateli hledat další kešku a prozhoumat okolí Roudnice. tentokrát jsme byli úspěšní a máme na svém kontě již 4. roudnickou kešku.

 

Květen, červen 2017 - hledáme kešky po Roudnici


Hledání kešek po Roudnici a okolí je velice oblíbenou aktivitou, která se ujala i v našem NZDM Bota. Zájem mají hlavně mladší uživatelé, kteří se díky tomu dostanou i do odlehlých koutů našeho města, kam by jinak sami nikdy nezašli. Během cesty spoznávají přírodu, sledují co kde roste, jaké jsou kde turistické a další  značky - všechno formou hry. Během letošního jara se nám už podařilo najít 3 kešky a další snad také najdeme. 
 

Somnakune čerhaja vystupovala na akcích v Roudnici a okolí


  8.duben - Den Romů ve Štětí

18. květen - Sociální majáles v Roudnici n.L.

19. květen - Veletrh zdraví a krásy - PNsP Roudnice n.L.

  2. červen - KHAMORO Praha 2017

  9. červen - Galerijní den a noc

- fotky a krátký popis k našim vystoupením najdete ve speciální sekci

 

18. květen Sociální majáles 

 


Pracovnice NZDM se společně s dalšími kolegy z charity a neziskových organizací z Roudnice n.L. zúčastnili akce Sociální majáles, kde se mohli během dne zajímavým způsobem prezentovat veřejnosti.
Akce se zúčastnila i taneční skupina Somnakune čerhaja, která zajistila svými vystoupeními 3 body programu.


Na stánku NZDM si mohli zájemci nejenom povyprávět o tom, co se v klubu Bota děje, ale zároveň si mohli vyrobit papírovou kytičku - pampelišku, která se stala symbolem celé akce.

 


20. duben  Účast klientů v zábavné šou TV Nova


Klienti mladšího i staršího klubu společně s pracovnicemi NZDM Bota využili pozvání a zúčastnili se natáčení zábavné šou Tvoje tvář má známý hlas v prostorách TV Nova.

Před vlastním natáčením se měli možnost podívat i do zákulisí, potkat se s účinkujícími, prohodit  s nimi pár slov, nebo se vyfotit, zajít do filmové kavárny.

Během natáčení, které trvalo cca od 17.00 do 23.00 hod., vládl přísný režim a pořádek.


Museli se respektovat pokyny režiséra, asistentů, otáčet se na kameru, smát se a tleskat. Bylo zakázáno fotit, používat mobilní telefon, konzumovat jídlo a pití, odcházet mimo vyhrazené pauzy - prostě zážitek na celý život.

 

 

11. duben   Sběr proutků na pomlázky


Přichází nejvyšší čas na výrobu pomlázek. Nutně potřebujeme najít vhodný materiál a tak vyrážíme na proutky k potoku Čepel.
Cestou kolem potůčku sbíráme i drobné kvítí a kamínky na různé dekorace, které pak budeme v klubu využívat.

6. duben  Velikonoční tvoření pokračuje


Kdo nestihl dokončit svůj výrobek, může pokračovat další den. Do květináčů sejeme osení a povídáme si o tradicích a zvycích na Velikonoce - v rodinách romských i neromských.

Kdo má zájem opět vyrážíme hledat další keshku - k roudnické Maríně.
5. duben  Velikonoční tvoření

 


V klubu Bota jsme dneska začali s přípravami na Velikonoce. Eva nám předvedla, jak se dělá těsto na mazanec a pak ho s naší pomocí upekla.

Kromě pečení jsme si začali malovat a zdobit vajíčka a vyrábět velikonoční zápichy a papírové dekorace.

  Další se pustili do malování a zdobení květináčků. Bylo to velice pěkné.
30. březen  Začíná se hon na roudnické keshky


Klienti NZDM Bota se rozhodli, že stejně jako jejich další vrstevníci začnou také hledat keshky. Zatím se zaměřili na Roudnici, kde jich je celkem dost. Pokaždé si vyberou jeden cíl a půjdou jí hledat. Tentokrát zašli do zámeckého parku a našli jí.

 

 

20. březen  Výjezd klientů NZDM do Prahy na Matějskou pouť


V pondělí 20. března se klienti NZDM Bota společně s pracovnicemi vydali na cestu do Prahy, která již sama byla pro některé velkým zážitkem. Nejdříve se jelo vlakem, pak metrem a tramvají až na Výstaviště, kde se již tradičně koná velká Matějská pouť.

My jsme se této akce zúčastnili poprvé - využili jsme pozvání organizátorů, kteří nám i dalším organizacím pracujícím s dětmi, věnovali volné vstupenky. Většina našich klientů ještě na podobné akci nebyla, mnozí ještě nebyli ani v Praze, takže při této příležitosti spoznávali dosud nepoznané.

Lákala je sposta atrakcí, kolotočů - projeli se autíčky a na labutích a zažili mnoho dobrodružství.

 

 

16. březen  Návštěva Filmových ateliérů na Barrandově


Několik klientů NZDM Bota v doprovodů pracovnic klubu se zúčastnilo Dne otevřených dveří ve Filmových ateliérech na Barrandově, kde v současné době natáčí TV Nova 2 populární seriály - Ulice a Ordinace v Růžové zahradě.
Na přítomné zde čekali nejenom herci, ale i další lidi od filmu a přímo před jejich očima se natáčel další díl populární Ulice. Byly to nezapomenutelné zážitky vidět barrandovské ateliéry s kulisami, známými rekvizitami, práci režiséra, kameramana a dalších lidí, kteří se kolem filmů točí.  Zbyl čas i na rozhovory a  focení s herci, kteří zde právě točili své epizody. Na tuto akci budeme dlouho vzpomínat.


9. březen  Den plný her a soutěží

 


Pro klienty NZDM byl připraven zajímavý den plný soutěží a zajímavých her - každý si mohl vybrat , co ho zajímá a zapojit se.

Děvčata se s vervou pustila do výroby zajímavých arte výrobků z korálků. Některá podle vzorů, jiná podle vlastní fantasie tvořila náramky či řetízky.Další zájemci se zase pustili do stavby zajímavých kostrukcí z malých dřevěných dílků

Jiná skupinka klientů si vzala pastelky a začala malovat obrázky.


 

 


  Všichni si mohli vybrat a zapojit se do různých činností a soutěží, která ten den v klubu Bota probíhala.

 

 


17. únor  Venkovní radovánky na sněhuUživatelé z NZDM si užívali sněhové radovánky v nedalekém parku, kam vyšli na procházku spojenou se

sledováním okolního prostředí a plněním zadaných úkolů a řešením zajímavých hádánek.6. - 9. únor  Jarní prázdniny s Piráty z Karibiku


Letošní jarní prázdniny ztrávili uživatelé NZDM Bota s Piráty z Karibiku. Celý týden se nesl ve znamení této tématiky - promítali jsme filmy o pirátech, vařilo se pirátské jídlo, vyráběli se vlajky, skládala se hymna pirátů. Uživatelé se rozdělili do několika skupin, které pak v rámci týdne společně v týmech soutěžili, vyráběli různé pirátské dekorace a hledali ztracený poklad.

Týden proběhl velice rychle a byl zakončen velkou pirátskou diskotékou.25. leden 2017  Přednáška - dopravní gramotnost


Uživatelé NZDM se v hojné míře zúčastnili zajímavé interaktivní přednášky z oblasti dopravy, na zvýšení jejich dopravní gramotnosti. Dozvěděli se hodně zajímavých věcí, které si pak můžou v praxi vyzkoušet venku na ulici, nebo na jaro na dopravném hřišti. Zatím si své znalosti a dovednosti prozkoušeli během vědomostní hry, která zakončila tuto akci.


4. leden 2017   Tříkrálové koledování dětí z NZDM


Uživatelé NZDM společně s pracovníky se zúčastnili tříkrálového koledování v domácnostech v Roudnici nad Labem. Většina klientů šla koledovat poprvé a neměli s tím nejmenší problém. Před lidmi se chovali hezky, hlasitě zpívali a tak si vykoledovali množství pamlsků a sladkostí. 

 


© 2008 Arakis & Belleville, s.r.o. pro Charitu v Roudnici nad Labem