Co děláme » NZDM Bota » Akce uskutečněné v roce 2012


 

Najdete nás i na facebooku ....


Vánoční večeře v klubu - 20. prosinec 2012Tradičně se opět před Vánocemi sešli uživatelé a zaměstnanci klubu při vánoční večeři.

Každý ze zúčastněných uživatelů byl pověřený nějakým úkolem - někdo svátečně zdobil místnosti, další připravoval na stoly, nebo připravoval svátečný večeři - smažený řízek s bramborovou kaší. Když bylo konečně vše připraveno, rozezněl se zvonek a vánoční akce byla zahájena.

Po výborném jídle a chutném čaji a cukrovém si děti pod vánočním stromkem vyměňovaly dárečky a něco malého dostaly i od nás. Pak se rozešly do svých domovů, netrpělivě čekat, zda skutečně dostanou "hodně dárků pod stromečkem", jak to všichni na konci besídky hlasito zpívaly.


Vánoční besídka "Jak nás neznáte XIII." - 18. prosinec 2012V úterý 18. 12. se v sálu KZM v Roudnici n.L. konala už v pořadí 13. besídka uživatelů nízkoprahového klubu.

Tentokrát byl program skutečně bohatý. Představili se nejenom děti a mládež z našeho klubu, ale i pozvaní hosté: pan učitel Kyzlík se svými žáky ZUŠ, nově vzniklý romský taneční soubor z Naděje Roudnice n.L. (azyl na Sladkováku), děvčata a kluci ze sídlištního nízkoprahu Kecka a pěvecký sbor a sólisté z nízkoprahu Světluška z Ústí n.L.

 

Hvězdou besídky byla Pavlína Matiová, naše bývalá klientka, která nyní studuje a pracuje na Mezinárodní konzervatoři v Praze. Zazpívala nám společně se sestrou Jitkou a sestřenicí Luckou několik nádherných písní a zároveň celou akci moderovala.

„Prožili jsme úžasné odpoledne, na které budeme dlouho vzpomínat“, řekla na konci paní ředitelka Pětníková a popřála všem krásné Vánoce.

Mikulášská besídka - 5. prosinec 2012


Ve středu 5. prosince v odpoledních hodinách do klubu zase po roce zavítal Mikuláš, čert a anděl.

S sebou přitáhli nejenom pytel se sladkou nadílkou a malými plyšovými hračkami, ale i velkou sukovici na vyplácení zlobivců a nepořádníků. Nejdříve čert všem přítomným pořádně nahnal strachu a provětral kožíšky. Pak už začalo nadělování sladkostí.

Dětí se sešlo skutečně mnoho a tak pytel s dárky byl brzy vyprázdněn.


Turnaj v dámě - 31. říjen 2012Ve středu jsme pro starší i mladší uživatele z klubu připravili soutěž v dámě.

Soutěžilo se ve 2 kategoriích a o cenný skalp - domácí dort od naší dobrovolnice. Sladkou odměnu si nakonec vysoutěžilo rodinné duo (mladší a starší - bratři). Spravedlivě se však podělili i s ostatními soutěžícími.Strašidelná diskotéka - 30. říjen 2012V úterý 30. 10. se konečně všichni dočkali, dlouho očekávané strašidelné diskotéky ve stylu americké haloweenové party. Každý se musel převléknout do masky (kdo neměl dostal z klubových zásob) a nechal se hrůzostrašně nalíčit od pracovnice klubu. Efekt byl úžasný. 


Některí nebyli vůbec k poznání. Pak se již rozezněla hudba a diskotéka začala.


Podzimní prázdniny  - 25. a 26. říjen 2012Ve čtvrtek a pátek jsme měli jako vždy přes podzimní prázdniny otevřeno. Nabídka programu byla rozmanitá a tak se děti a mládež již dlouho těšili na zajímavé hry, soutěže, ale i na vaření.

Sešla se opět velká parta a tak nejšikovnější kuchařky Zlatka s Májou, za pomoci pracovnic klubu připravily chutný buřtguláš pro všechny. Během dne probíhali různé soutěže - např. turnaj v kartách, trénovala se dáma a další aktivity. Zahájily se přípravy i na strašidelnou hallowenovou diskotéku.


Podzimní prázdniny utekly velice rychlo a ten, kdo v těchto dnech zavítal do klubu, určitě nelitoval.
Rotahufest Ústí nad Labem - 13. říjen 2012

 

V sobotu 13. 10. se v Ústí nad Labem uskutečnil romský tanečně - hudební festival Rotahufest, na kterém naši organizaci reprezentovala děvčata z tanečního souboru Benga Čhaja. Své taneční dovednosti předvedly dívky ve věku od osmi do patnácti let.

Děvčata tancovala dva romské tance a jeden orientální. Poté, co se předvedli všichni účastníci festivalu, vystoupil s několika písněmi oblíbený mladý zpěvák Jan Bendig. Následovalo vyhlášení vítězů, předání účastnických listů a nakonec vystoupila hudební skupina Kaminiko, která měla veliký úspěch a roztančila většinu účastníků festivalu.

Zpátky do Roudnice jsme se vrátili až v půl deváté večer, byli jsme sice unaveni, ale zároveň šťastní, že se festival tak hezky vydařil.Zábavné podzimní odpoledne na zahradě -  3. říjen  2012

Podzimní počasí nám přálo, proto by byla škoda ho trávit  čas uvnitř v klubu. Připravili jsme si na zahradě malé ohniště, nasekali dřevo a přinesli buřty. Než se všechno nachystalo, uživatelé si zahráli na hřišti. Oheň se rozhořel a pak se začalo vyprávět -  nejrůznější historky a to především z letních táborů, oheň ho velice připomínal.  Slunce už pomalu zapadalo, oheň už uhasínal a tak se všichni  vydali domů. Poslední opékání se skutečně vydařilo.


Přehlídka romských tanečních souborů Duchcov - 1. září 2012

 

 

V sobotu 1. 9. jsme se zúčastnili taneční přehlídky v Duchcově, kterou organizovalo občanské sdružení Květina. Kvůli nepříznivému počasí jsme se rozhodovali, zda pojedeme, či ne. Nakonec počasí vyšlo a jelo se. Všechna vystoupení bedlivě sledovala porota, složená z místních žen a profesionálního tanečníka. Z každého souboru porota vybírala jednu dívku a jednoho chlapce, kteří byli na konci akce odměnění. Z našeho souboru Benga čhaja byla oceněná Lucka Stojková a Michal Puky. Akce končila velkou taneční zábavou. Na parketě si spolu zatančili soutěžící, diváci i porota. Byla to velice příjemná společenská akce, které se kromě tanečníků zúčastnilo i několik rodičů a sourozenců.


Návštěva IQ Parku v  Liberci  - 30. srpen 2012

 

Rozloučení s prázdninami jsme oslavili trochu netradičně, výletem za poznáním - do IQ parku v Liberci. Účast nebyla tak velká, jak očekávali, ale s tím se nedalo nic dělat.

V samotném IQ parku bylo k  vidění mnoho zajímavostí.  Další věcí si děti mohly vyzkoušet samy - řešení nejrůznějších hlavolamů, běh na čas, moderování zpráv, předpověď počasí apod.  Po zdolání všech pater a prozkoumání většiny vystavených exemplářů a expozic nás čekala cesta domů. Dětem se moc nechtělo, ale příslib drobné přestávky během cesty na občerstvení v oblíbeném centru je přesvědčil.
Prázdninová diskotéka a langoše - 29. srpen 2012Na konci prázdnin již tradičně pořádáme v klubu diskotéku a předem připravujeme drobné občerstvení. Letos padla volba na langoše. Uživatelé přišli v hojném počtu, ale do práce s těstom a smažením se jich mnoho nehrnulo. Zato do víru diskotéky se jich zapojilo mnohem více.


Výlet do Bechlína - 28. srpen 2012

V úterý 28. 8. jsme odjeli autobusem do Bechlína, kousek od Roudnice n.L., kde má paní Šustrová otevřeno Dílničku lidových tradic. Zde vystavuje hotové výrobky z modrotisku, šustí, vizovického těsta. Snaží se o obnovu a uchování lidových tradic a tradiční výroby, na kterou se už téměř zapomnělo.

Nejprve nás pozvala do svého krámku, kde bylo k vidění mnoho věcí, především z vizovického těsta  nebo  ze šustí. Po krátké exkurzi jsme se odebrali do vedlejší místnosti, kde na nás čekalo drobné občerstvení, ale hlavně pracovní materiál na výrobu panenek z šustí. Paní Šustrová nám nejprve ukázala, jak se tvoří tělíčko a po té si jej děti oblékly. Každý účastník výletu sei vyrobil svoji originální panenku a vzal si jí na památku domů.

Počasí nám opravdu přálo a tak jsme šli  zpáteční cestu domů, pěšky. Cestou jsme si prohlédli okolí a   potkali  jsme hada. Dětem se výlet moc líbil.Příměstský tábor - srpen 20121. týden 20. 8. - 24. 8. 2012

Další pokračování příměstského tábora se uskutečnilo ke konci prázdnin. Naplánovaný program byl velmi zajímavý a pro zúčastněné uživatelé i poučný.

V pondělí  20. srpna byla mimo jiného na programu návštěva Roudnického zámku a kurz vaření. Mnoho uživatel se vydalo k vodě a na koupaliště a tak se výše zmiňované aktivity přesunuly na další den.


V úterý 21. srpna byl ve znamení přednášky s p.Martinem Růžičkou z Litoměřic, který udělal workshop o šikaně a vztazích ve škole a kolektivu. Uživatelé nejdříve hráli tematické hry, aby se lépe zorientovali v problematice, následně sledovali instruktární filmové materiály a vedli diskusi o daném tématu.

Ve středu 22. srpna se uskutečnil celodenní výlet do Prahy. Děti se na výlet hodně těšily, některé byly v Praze poprvé. Naším cílem byl Pražský hrad.
Nejdříve děti sledovaly výměnu hradní stráže. Pro mnohé to byl zážitek, nikdy nic podobného neviděly.  Následovala prohlídka nádvoří hradu, katedrály sv. Víta a Zlaté uličky. Zde jsme nakoukly do mučírny, kde bylo k vidění mučící nářadí a poté už čekala prohlídka Příběh Pražského hradu - Vladislavský sál a přilehlé komnaty. Bylo to opravdu vyčerpávající i vzhledem k tropickému počasí, které v tyto dny vládlo našim končinám. Na tento výlet budou všichni hodně dlouho vzpomínat.
Ve čtvrtek 23. srpna se nesl ve znamení dozvuků pražského výletu a očekávání dalšího dobrodružství, které bude v pátek. Připravená akce u  místních hasičů byla zrušena jednak z důvodu malého počtu uživatelů v klubu (hodně jich bylo u vody), ale i kvůli zvýšené pohotovosti, kterou drželi po tyto dny požárníci z důvodu enormně vysokých teplot. Uživatelé, kteří přišli do zařízení se zapojili do tvořivých aktivit a realizovala se přesunutá aktivita vaření.

V pátek 24. srpna
byl opět celodenní výlet. Tentokrát jsme vyrazili do Chomutova, na návštěvu místního podkrušnohorského zooparku. Počasí nám přálo: bylo pod mrakem a  hlavně chladněji než v uplynulých dnech. Uživatelé pozorovali zvířata, plnili různé zajímavé úkoly a měli možnosti i sportovního vyžití. Plni dojmů a zážitků odjížděli večer domů.


 Příměstský tábor - červenec 20122. týden     16. 7. - 20. 7. 2012

Druhý týden příměstského tábora nám už prálo i počasí, co jsme využili na realizaci 2 výletů ke konci týdne.

V pondělí 16. července se kvůli nepříznivému deštivému počasí změnil původní program. Účastníci tábora se setkali v prostorách klubu, hodnotili dosavadní průběh tábora a společně se zaměstnanci plánovali, jak to bude dál ...  Hráli se společenské hry, malovalo se a různě tvořilo.V úterý 17. července se se nesl ve znamení tance. Děti shlédly film s taneční tematikou. Předvádeli se různé taneční variace - předvedli se kluci i holky.
Ve středu 18. července
se konečně usmálo sluníčko a děti z NZDM, společně s maminkami z azylového domu vydaly na výlet do Nelahozevse. Cílem byl lobkowiczký zámek Nelahozeves. Prohlídka interiéru zámku a přilehlých prostor všechny velice zaujala. Plny dojmů odjížděly vlakem odpoledne domů.


Ve čtvrtek 19. července
se v prostorách klubu od rána stolovalo a vařilo. Oblíbený den se opakuje v rámci PT každý rok. Obměňuje se pouze jídlo - tentokrát se připravovalo kuře na smetane s těstovinou. V rámci programu se vytvářela i koláž (vystřihování obrázků) se zdravými a nezdravými potravinami. Na programu byla i diskuse o stravování dětí a  zásadách správného životného stylu.

V pátek 20. července se opět konal výlet, tentokrát se jelo do  nedalekých Libochovic. Opět se k uživatelům z klubu přidaly i matky z azylu. Zámek Libochovice a krásná zahrada plná květin a dřevin byly jedním z cílů výletu. Dalším mělo být dobití zříceniny hradu Hazmburk. Bohužel na dobíjení hradu už účastníkům výletu nezbyla síla a tak se vrátili do Roudnice. Někteří ještě po cestě z nádraží,  navštívili výstavu o Africe, která je nyní umístěna v prostorách roudnického zámku. 
1. týden      9. 7.  - 12. 7. 2012


V pondělí 9. července odstartoval další letní příměstský tábor (dále jen PT), který organizujeme letos již počtvrté.

Naplánovaný program nám jako obvykle hned 1. den nabouralo počasí, takže nastoupila náhradní varianta v klubu.

Všichni zúčastnění se nejdříve seznámili s programem a pravidly PT. Pak již následovalo arte tvoření. V odpoledních hodinách "starší děvčata" odešla na plánovanou exkurzi do Papíren ve Štětí, kde se seznámila s činností závodu a prohlídla si část provozu.
Další den - úterý, byl ve znamění návštěvy p.Růžičky z Litoměřic, který nás navštívil v klubu a vyprávěl velice zajímavým způsobem o drogách a jejich působení na lidi, především na mládež.  
Ve středu bylo nádherně a tak jsme zrealizovali oblíbenou šipkovanou. Opět se vyznačila předem trasa a pak se soutěžilo, plnili se úkoly a na závěr se hledal poklad.Čtvrtek byl ve znamení příprav na blížící se koncert na zámku a účinkující se důkladně připravovali na své  odpolední vystoupení.V pátek jsme příměstský tábor neměli. Zaměstnanci si připravovali aktivity na další týden, kdy PT pokračuje.

Pocitová mapa v NZDM - 27. červen 2012

 Uživatelé NZDM z obou klubů dostali podobně jako další občané našeho města, možnost vytvořit pocitovou mapu Roudnice nad Labem.

Na velmi podrobné mapce města zaznamenávali barevnými špendlíky objekty (místa):

1) kde se cítí dobře,
2) kam se chodí bavit,
3) kterému místu se vyhýbají,
4) kde pomáhají lidem,
5) kde se jim nelíbí.

Nad každou otázkou se hlavně děti zamýšlely a diskutovaly s pracovníky klubu. Starší měli většinou jasno - dobře se baví v klubu a pomáhají na charitě a na úřadě. Vyhýbají se škole a nemocnici ...

Výsledky jejich "pocitů" budou pečlivě zaznamenány a poslouží jako podkladový materiál k anylýze, která se uskuteční v rámci komunitního plánování města Roudnice nad Labem.
Galerijní den a noc - 8. červen 2012


Každý rok se pravidelně scházíme v Galerii moderního umění  v Roudnici n/L.  Akce se organizuje v rámci festivalů Muzejních a galerijních nocí - tentokrát  pod záštitou radní Ústeckého kraje pani Jany Ryšánkové.

V prostoru před vstupem do galerie se v pátek 8. 6. od dopoledních hodin realizovali kreativci v rámci výtvarných dílen - "street art". Malovali plakáty, sprayovali různé motivy, nebo tvořili z bonbónů zajímavé obrazy.V podvečer byl zahájen hudební program. V rámci něho vystoupili dívky a chlapci tanečního souboru Benga čhaja -  zatančily dva romské tance a pak ještě tři malé sólistky - tanec orientální.Všem přítomným se to moc líbilo. Děvčata z klubu návštěvníkům rozdávaly i malé drobné dárečky, které se vyrobily v klubu. Akce se velice zdařila.


Workshop pro mládež v Třebušíně -  2. - 3. červen 2012


 V sobotu  2. 6. jsme se s "omladinou" ze staršího klubu vydali vlakem na farmu do Třebušína. Cesta byla velice náročná, ale zvládli jsme to. Po příjezdu "na místo činu"  jsme dostali základní instrukce a šli jsme si  zdejší farmu prohlédnout. 
Po obědě přišli lektoři a vyprávěli zajímavou formou o nástrahách, které na naše uživatele číhají v běžném životě na každém kroku - fenomén rychlých půjček, eexekuce, řešení  zadluženosti a podobná temata z oblasti finanční gramotnosti.  Mladé tato problematika velice zaujala a  měli i dost otázek. 

Po skončení přednášky jsme se převlékli a šli pracovat do stájí: kydal se hnůj, naváželo se nové seno, myly se koryta na vodu. Všechny nás to bavilo.

Po práci jsme se pořádně umyli a šli si dát večeři. Následně proběhl komunitní kruh s velice živou diskusí a poté volná zábava. 

V neděli po snídani jsme pokračovali další přednáškou - tentokrát na téma ,, Jak řešit tíživé životní situace“.  Opět to bylo moc zajímavé a velmi adresné. Mnozí naši uživatelé jsou dnes a denně konfrontování s nezaměstnaností (rodičů), nedostatkem financí, bytovou problematikou a tak se jim to opět moc líbilo.

Po přednášce jsme měli oběd a v podvečer jsme se šťastně  vrátili zpět do Roudnice.

Všem zúčastněným se na workshopu líbilo - každému sice asi něco jiného, ale tak to bývá, nemůžeme se zavděčit každému...Náš pobyt v Třebušíně měl splnit několik cílů:

  1) ukázat mladým skutečný život na farmě (především pracovní povinnosti farmářů)
  2) zapojit je aktivně do těchto prací (pomoc s úklidem stájí, péčí o koně, prasata,...)
  3) získat nové znalosti z problematiky finanční gramotnosti a řešení krizových situací (prostřednictvím
       2 přednášek pozvaných odborníků)
  4) odstraňovat bariéry a zažité předsudky vůči romské menšině

Pevně věříme, že se podařilo naplnit alespoň několik z nich ...
Oslavy Dne dětí - 1. červen 2012V pátek 1.6. jsme v klubu stejně jako každý rok uspořádali oslavu Dne dětí.  Chystali jsme soutěže a hry venku, ale počasí nám nepřálo. Pršelo celou noc a taky přes den, takže bylo nutné využít mokrou variantu.

Zvolili jsme prostorově "jednodušší atrakce" jako lov rybiček, držení láhve, házení na terč, malování naslepo, skok přes švihadlo, lžíce s míčkem, hod do plechovek apod. Děti s nadšením plnily úkoly a nakonec si sami mohly vybrat odměnu - plyšového medvídka, autíčko nebo robota.

Přišlo hodně školních dětí, ale i maminky s malými dětmi. Akce byla společná pro děti a mládež z nízkoprahového klubu, ale i předškolky a azylového domu pro matky s dětmi.

Vystoupení dívek na festivalu KHAMORO 2012 - 31. květen 2012Ve čtvrtek 31. 5.  se 8 dívek z tanečního souboru Benga čhaja zúčastnilo závěrečného defilé mezinárodního romského festivalu KHAMORO 2012 v Praze.

Děvčata se na své vystoupení  moc těšila. Tanec na KHAMORO  v Praze je pro ně ohromná životní zkušenost a silný zážitek, neboť se zde setkávají s umělci z celé Evropy. Nebylo tomu jinak ani letos.
Navíc letos naše dívky zaujaly i reportéry veřejnoprávní televize.  Sestřih jejich tance a reportáž s jednou naší tanečnicí uvedla Česká televize v hlavním zpravodajství - Události na ČT1.

Jelikož vyšlo i krásné počasí, budeme dlouho vzpomínat...Výlet do Malé pevnosti Terezín - 24. květen 2012


 

Ve čtvrtek  24. 5.  jsme vyrazili s mládeží ze staršího klubu na výlet do Terezína. Z Roudnice jsme jeli odpoledne autobusem rovnou do Terezína. Vydali jsme se k Malé pevnosti, kde nás přivítala milá průvodkyně. Provedla nás celou Malou pevností a vyprávěla nám různé příběhy z doby, kdy zde byli vězněni odpůrci režimu. V nás všech zanechalo její vyprávění velmi silné pocity. Někteří se vyptávali na podrobnosti a důvody věznění v Terezíně. Dověděli jsme se i několik dojemných příběhů o lidech, kteří se snažili vězňům pomáhat, i přes to, že často riskovali vlastní životy.

Z výletu jsme se vrátili v podvečerních hodinách unaveni a plni smíšených pocitů. Besídka ke Dni matek - 23. květen 2012Ve středu 23. 5. se konečně uskutečnila dlouho připravovaná besídka pro všechny maminky a babičky, dětí z nízkoprahového klubu, předškolního klubu a azylového domu k jejich svátku. Děti se na ni pečlivě připravily.

Předvedly hru na hudební nástroje - bubínky bonga, flétny, zahrály pohádku o Šípkové Růžence, zatancovaly několik tanečků a přednesly básničky.  Pro své maminky vyrobily zajímavé přáníčka, papírové a keramické dárečky. 

Děti však zůstaly proti rodičům v přesile. Škoda, nevíme proč jich přišlo tak málo - bylo moc horko, nebo byla Kavárnička, kde se akce konala moc daleko? Vždy měli zájem se podívat na své děti, jak jsou šikovné, co se nové naučily ... Co se změnilo? 

Musíme zjistit ....

Děti to snad neodradilo, dárečky vzaly domů a vzpomínka na krásnou akci zůstala.
Hra na hudební nástroje - bonga, flétnaDěti a mládež, které baví hrát na hudební nástroj si mají možnost v našem zařízení vyzkoušet své schopnosti. Trénují na bonga, učí se hře na flétnu, nebo na klávesy, či kytaru.

Následně se pak předvádí na různých akcích rodičům, prarodičům, kamarádům - např. besídka ke Dni matek, Vánoční besídka,  apod.Prezentace povolání – pečovatelka - 16. 5. 2012

Ve středu 16. května v odpoledních hodinách probíhal v klubu další díl vzdělávacího programu prezentace povolání.  Tentokrát byla na programu pečovatelka. Představit nám tuto profesi přislíbila bývalá zaměstnankyně charity pani Marie Ch., ale náhle onemocněla.

Děti si prohlédly videoprezentaci, jakou práci vykonává pečovatelka a pak vyprávěly, že podobně doma pomáhají babičce a dědečkovi. Moc se jim to líbilo, neboť péče o potřebné jim není cizí.
Oslavy 1. máje v Roudnici nad Labem - 1. 5. 2012


V úterý 1. května jsme byli pozváni s tanečním souborem Benga čhaja na  oslavy 1. májeSvátku práce v našem městě. Oslava probíhala v dopoledních hodinách na roudnickém náměstí. Vystoupili jsme společně  s mažoretkami a roztleskávačkami z místního Domu dětí a mládeže Trend.  Naši tanečníci  předvedli  2 romské lidové tance.

Počasí nám velice  přálo a celá akce se vydařila.

 
Beseda s pani Racinsky z Úřadu práce - 18. 4. 2012Ve středu 18. dubna k nám přišla na besedu pani Pavla Racinsky - vedoucí pobočky místního Úřadu práce v Roudnici n.L.  Vyprávěla nám o tom, co se na úřadě práce dělá, s čím nám mohou jejich pracovníci pomoci. Od nového roku se jejich činnost hodně rozšířila. 

Paní Racinsky vše podrobně vysvětlila. S ochotou odpovídala na zvědavé otázky přítomných dětí a mládeže. Po skončení oficiální části si s dětmi povídala o aktivitách v klubu, prohlížela kroniky a časopisy. Na konci jsme jí  předali malý keramický dáreček  z naší "produkce". Oslava Dne Romů – 11. 4. 2012Ve středu 11. dubna jsme si s mírným zpožděním připomněli Mezinárodní Den Romů (slavilo se 8. dubna). Oslavu tohoto svátku jsme uspořádali v prostorách nízkoprahového a předškolního klubu v Jungmannově ulici.

Sešlo se celkem 148 osob – dospělých i dětí, převážně uživatelů našich sociálních služeb a jejich rodinních příslušníků. Kromě nich, zde byli přítomni i zaměstnanci FCH, či pozvaní hosté. Program byl velice pestrý a zajímavý. Po úvodních slovech zazněla přednáška mladého romského aktivisty Davida Tišery o historii a tradici Romů v Čechách, lekce romštiny a ochutnávka tradičních romských pokrmů - holubki (zelí plněné mletým masem), halušky se zelím a uzeným, guláš s masem a brambory, marikle (moučné placky) a sladké šinga (závin plněný čokoládou).  Celá akce byla proložena vystoupeními tanečního souboru Benga čhaja, romskými písněmi v podání Tria Proměny a romskou hudbou. Celou akci moderovala Pavlína Matiová, naše bývalá uživatelka, nyní studentka Pražské soukromé konzervatoře.

 

Oslavy jsme připravili v letošním roce již podruhé a opět s velkým úspěchem. V dalším roce bychom v tomto trendu rádi pokračovali. Plánujeme zorganizovat větší akci společně s dalšími spřátelenými organizacemi pracujícími s romskou komunitou.

 


 

 


 

 

Návštěva keramické dílny paní Jandové - 5. 4. 2012


 

Ve čtvrtek  5. dubna navštívila děvčata ze staršího klubu Ateliér keramiky paní Jandové v Roudnici nad Labem. Paní majitelka nás přivítala a nejdříve nám ukázala svoji prodejnu s keramickými výrobky. Pak nám předvedla, jak se profesionálně pracuje s keramickou hlínou a vyprávěla o procesu výroby.

Do rodinného podniku je zapojena celá rodina a nemají to vůbec lehké. Často je navštěvují kontroloři kvality a pokud např. nevyhovuje výpal hrnečku, nebo najdou jiné věci, dostávají finančnou pokutu. Kdyby shledali velké nedostatky, mohou uzavřít dokonce celou výrobu a obchod. To však u Jandových nehrozí, jejich keramika je velice kvalitní a vysoce poptávána v celém širokém okolí.

Děvčatům se v Ateliéru moc líbilo - zajímavý výklad a  pěkné výrobky. Jelikož všechny pracují s keramickou hlínou i v klubu, mají novou inspiraci.

 VERNISÁŽ výstavy  ROMOVÉ A SINTI - 4. 4. 2012

 

 

 

Ve středu 4. dubna 2012 byla v městské knihovně Ervína Špindlera slavnostně zahájena výstava Romové a Sinti. Vernisáž  oficiálně zahájil starosta města Roudnice nad Labem V. Urban.

S proslovem vystoupila také poslankyně Spolkového sněmu za SPD Daniela Kolbe z Lipska a a Klaus Fiedler z SPD AG Euroregion Elben - Labe z Pirny.

S realizací výstavy pomohlo Romské kulturní centrum z Brna, dokumentační a kulturní centrum německých Romů a Sinti v Heidelbergu a Romské sdružení Indigo v D<

© 2008 Arakis & Belleville, s.r.o. pro Charitu v Roudnici nad Labem