Co děláme » NZDM Bota » Tradice romského tance pokračuje


Tradice romského tance v Roudnici n.L.pokračuje ...


Z iniciativy prvních zaměstnanců charity v roce 1996 začal v rámci nízkoprahového zařízení pro děti a mládež  (v počátcích - romský klub)  vznikl   taneční soubor Benga čhaja.

Skládal se z mladých dívek a kluků, kteří navštěvovali naše zařízení a rádi tančili romské a moderní tance.
Každoročně se zúčastňovali romských festivalů , prohlídek, či  veřejných vystoupení, kde reprezentovali naši organizaci, ale také město Roudnice nad Labem.

Taneční soubor Benga čhaja se postupně začal rozpadat, v letech 2013 - 2014  v podstatě nefungoval - netrénovalo se pravidelně, vystupovalo se pouze sporadicky. Nadšení tanečníků postupně klesalo, až úplně skončilo. Došlo k úplné výměně generace tanečníků a vedoucích skupiny.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

            

    ZAČÁTEK NOVÉ ETAPY ROUDNICKÉHO ROMSKÉHO TANCEĆinnost souboru se částečně podařilo obnovit  na jaro 2015, z iniciativy bývalého člena souboru Evžena Poláka, který začal soubor vést jako nadšený dobrovolník a společně s ním se do práce se souborem zapojila pracovnice Klubu Bota - Klára Čejková.

Během letních prázdnin 2015 jsme se rozhodli původní soubor Benga čhaja úplně zrušit - včetně jeho názvu názvu a  na nových základech, s novými a staronovými tanečníky  postavit úplně novou skupinu a tak vznikla SOMNAKUNE ČERHAJA (Zlaté hvězdy).Nyní se můžete podívat, kde všude a kdy jsme už vystupovali ....


Přehled části vystoupení souboru SOMNAKUNE ČERHAJA v roce 2017:

7. říjen Festival Khale Jakha - Česká Lípa


V sobotu 7. října  jsme se opět, stejně jako před rokem, zúčastnili romského festivalu Khale Jakha, který pořádali v České Lípě.

Se svými vystoupeními se, před nabitým sálem v kulturním domě, představili mladší i starší tanečníci našeho souboru. Předvedli nové tance, které vychází z rusko-balkánskeho stylu. Je to úplně nový směr, kterým by se chtěl v budoucnu ubírat náš soubor.

23. září  Pěvecká a taneční soutěž MIRIGILLI - Praha


V sobotu 23. září jsme vyjeli se souborem do Prahy, kde jsme se jako čestní hosté, zúčastnili vysoce profesionálně připravené soutěže MIRIGILLI, která předčasem nahradila věhlasnou soutěž  Romský talent.

Na této akci jsme především sbírali zkušenosti a sledovali úžasné vystoupení souboru z Moravy, kde již delší dobu tančí to, o čem jsme začali nyní uvažovat i my - věnovat se tancům, které vychází z rusko-balkánskeho stylu.

 

16. září  Vystoupení na akci Zažít Roudnici jinak


Náš soubor se zúčastnil akce Zažít Roudnici a předvedl několik tanců z našeho repertoáru - tradiční romské i moderní. Zúčastnili se malí i velcí členové souboru.
19. srpen  Vystoupení SČ na romském akci v Mělníku


Naše taneční skupina Somnakune čerhaja předvedla na festivalu romských kapel na Mělníku několik vystoupení. V podstatě jsme tančili v přestávkách mezi střídáním kapel, takže jsme předvedli skoro všechno, co máme v našem repertoáru, něco i vícekrát.


Úžasné bylo i setkání s kapelou, která na akci vystoupila a jejíchž členové jsou pro naše tanečníky velkými vzory. Mládenci z kapely již delší dobu žijí v Anglii, kde pracují a jsou úspěšní. Povídali si s námi a mohli jsme si s nimi udělat i fotku.


9. červen Galerijní den a noc


 

Somnakune čerhaja opět přijalo pozvání ředitelky Galerie moderního umění p.Potůčkové, zúčastnit se jejich akce Galerijní den a noc. Děvčata předvedla své romské tanečky a malí chlapci napodobili oblíbeného Michaela Jacksona a zatančili svoji sestavu.

2. červen KHAMORO 2017


Starší členové tanečního souboru Somnakune čerhaja se již tradičně zúčastnili slavnostního defilé na mezinárodním romské festivalu KHAMORO 2017, který se uskutečnil v Praze.
Při své návštěvě Prahy si v rámci festivalu nejen zatančili, ale se mohli podívat na výstavu věnovanou romské historii a kultuře.


Průvod tanečníků a romských kapel se přesunul z Václavského náměstí na Staroměstské náměstí, kde

si tanečníci mohli také zatančit a vyfotit se s kapelou a  kolemjdoucími turisty.
19. květen  Veletrh zdraví a krásy - Roudnice n.L.


Dívky - tanečice, se zúčastnily další akce v Roudnici -  Veletrhu zdraví a krásy, který pořádá místní Podřipská nemocnice s poliklinikou tradičně v květnu pro pacienty a veřejnost.


18. květen  Sociální majáles - Roudnice n.L.


Taneční soubor Somankune čerhaja se představil jako součást kulturního programu akce Sociální majáles a reprezentoval aktivity NZDM Bota a zároveň Farní charity Roudnice n.L.

 

      
8. duben  Den Romů ve Štětí


Na oslavu Mezinárodního dne Romů jsme tentokrát vyjeli do spřáteleného NZDM ve Štětí, kam nás pozvali místní organizátoři akci. Naše děvčata jim zatančila romské tance a na oplátku ochutnala jejich romské pochoutky.
 

 

© 2008 Arakis & Belleville, s.r.o. pro Charitu v Roudnici nad Labem