Co děláme » NZDM Bota » Akce uskutečněné v roce 2016

 

15. prosinec  Vánoční večeře spojená s předáváním dárků


Ve čtvrtek 15.12. byla v klubu Bota ta nejslavnostnější atmosféra - vše bylo nádherně nazdoběné, vánočně připravené a na klienty klubu čekalo velké překvapení.

Na večeři, kterou již tradičně pro klienty připravují pracovnice klubu, dorazili i bývalé pracovnice Markéta a Klára, z kterých měli klienti velkou radost.

 

Po večeři, kterou tvořil kuřecí řízek a bramborová kaše, ochutnali klienti vánoční cukroví a pak vyšli na chvíli ven rozsvítit vánoční prskavky.

 

Za tu dobu do klubu dorazil Ježíšek a přivezl pro všechny nádherné dárky, které po návratu z procházky našli děti pod nazdobeným vánočním stromkem. V očích dětí byla radost a nadšení, protože to mnohé z nich vůbec nečekali. Ve svých balíčcích našli různé věci - hračky, oblečení, sladkosti, školní potřeby, kosmetiku, ale většinou i přání od dárců.


Dárky dětem do klubu Bota věnovala paní Kateřina Vitochová se svými kolegyněmi z Vetlrus, která již potřetí zorganizovala sbírku vánočních dárků - Krabice od bot . Dárky pro děti z našich služeb jim předali pracovníci různých firem, spřízněné rodiny a sympatizanti Centra Havránek, které tuto akci opět zastřešovalo. Těm všem chceme touto cestou z celého srdce poděkovat.

14. prosinec  Vánoční superstar


S "příchutí Vánoc" byla tentokrát spojená i naše oblíbená superstar. Přihlášený soutěžící nám předvedli vánoční songy a bylo to velice pěkné.  Vánoce se nám už skutečně blíží, už nás od nich dělí jen pár dnů ... 

13. prosinec  Vánoční klubový bazárek


Konečně nadešel vytoužený den, kdy si opět mohli klienti vyměnit své vydělané klubové peníze za skutečné věci. Tentokrát měl bazárek vánoční nádech a klienti si mohly nakoupit dárky pro sebe a své blízké na Vánoce. 

12. prosinec  Výroba vánočního balícího papíru


V NZDM Bota si tentokrát klienti vyrobili i vlastní vánoční balící papír, aby si pak měli do čeho zabalit vánoční dárky pro své nejbližší. Do práce se pustili hned několik klientů najednou, aby se velký arch papíru brzy nazdobil.
 

 9. prosinec  Výroba vánočních ozdob


Klienti NZDM se již také netrpělivě připravují na Vánoce.Společně se pustili do výroby zajímavých vánočních ozdob z balonků. Když ozdoby vyrobili, pěkně je po klubu i rozvěšeli.

5. prosinec  Mikulášská nadílka

 


V pondělí odpoledne se do klubu nahrnula celá skupina klientů, kteří netrpělivě čekali až dorazí Mikuláš, čert a anděl a začne jim podle zásluh nadělovat.  Dorazili včas. Předpokládal, že bude mít hodně práce, takže si přivedl více pomocníků a hned začali s odměňováním.


 

8. listopad  Klubové hry na rozvoj skupinového myšlení


V klubu pracujeme s klienty především individuálně a tím, že podporujeme jejich myšlení a schopnosti. Snažíme se je však i prostřednictvích her naučit kolektivnímu (skupinovému) myšlení. Jak nám to šlo? Celkem dobře ...
 

27. říjen Hallowen party


Každoročně se v klubu Bota scházíme na Hallowenské party.

 
Společně si připravujeme sváteční výzdobu klubu a sváteční hallowenské pohoštění. Půjčujeme kostýmy a pomáháme s líčením na soutěž o nejhezčí masku. Nebylo tomu jinak ani v letošním roce - posuďte sami. Bylo nás všude plno ...


17. říjen  Soutěž o nejzajímavější korálkový náramek


V klubu Bota jsme zase soutěžili - tentokrát o nejzajímavější korálkový náramek. Do soutěže se zapojilo hodně klientů, chlapců i děvčat, hodně je to bavilo a my jsme tím podpořili jejich tvořivého ducha a jemnou motoriku.

12. říjen  Podzimní aktivity v klubu


Do klubu Bota zavítal podzim a jsme do programu zařadili i tvoření s podzimními přírodninami. Nejdříve jsme si nasbírali dostatečné množství listů, kaštanů a žaludů a jsme se pustili do práce. Naše výrobky si můžeme vzít domů, nebo je ponechat jako dekoraci v NZDM Bota.

19. září  Zahájen Týden mandal

 


Od pondělí do čtvrtka (19. - 22. 9.) jsme zahájili velkou soutěž o nejhezčí vymalovanou mandalu. Hraje se o 200,- klubáckých peněz, takže je to velký tahák do našeho vánočního bazárku.


12. září  Klub Bota práská ve švech


Klub Bota začal již od začátku školního roku pořádně práskat ve švech. Začali k nám chodit noví klienti a mezi nimi jsou mnozí prvňáčkové. S uzavřením NZDM Kecka se mnoho dětí přesunulo k nám, takže je mezi námi vítáme.31. srpen   Bazárek v klubu

 


Poslední den práznin jsme v klubu vyčlenili na tradiční bazárek, který je vždy završením hry k finanční gramotnosti. Pro klienty je to příležitost "směnit své vydělané penízky" za nákup oblečení, hraček, školních pomůcek a dalších drobností, které jsou k dispozici v mini obchůdkách ...


 


30. srpen   Hrátky na hřišti


Poslední prázndinové dny plné sluníčka jsme v odpoledních hodinách využili také na hrátky venku. Vyběhli jsme si zahrát se na hřiště.


 

17. srpen  Výlet do Milovic - MirakulumVe středu 17.srpna jsme vyjeli vlakem na dlouho očekáváný výlet do Milovic, kde je pro děti a dospělé vybudované úžasné centrum zábavy a zážitků - Mirakulum.
 

Skutečnost předčila naše očekávání a tak jsme si užili po všech stránkách - viděli zajímavá zvířata v minizoo, vyzkošeli obří trampolínu, lezení po provazech a další a další atrakce.
Zážitkem byla i cesta tam a zpět. Budeme dlouho vzpomínat.


10. srpen  Dopoledne v lanovém centru


Ve středu 10. srpna  jsme se vydali do místního skautského střediska Říp vyzkoušet jejich lanové centrum. Skauti si pro nás připravili zajímavý program plný adrenalínu, takže každý, kdo měl chuť a hlavně překonal strach z výšek, tmy a sám sebe, se mohl zúčastnit nabízených aktivit.

Někteří se vydali do korun stromů a absolvovali nástrahy opičí stezky, další zkoušeli lezeckou stěnu, nebo velké bludiště. Celé dopoledne proběhlo velice rychle, ani jsme se nenadály a byl konec.U skautů se nám velice líbilo a pokud to půjde, rádi k nim zajdeme znovu. Mockrát děkujeme.


 

11. - 15. července Indiánský příměstský tábor


Tento rok je tady opět příměstský tábor - tentokrát v "INDIÁNSKÉM duchu". Připravený je pestrý program: povídání o Indiánech, hry na Indiány, výroba indiánských předmětů, vaření indiánských jídel.


V průběhu týdne jsme :

 

  • společně připravily a ochutnaly: bizoní burger, brambory na bouchačku a krvavé koleno (koláč) .

 

  • šikovná děvčata a chlapci si vyrobili indiánské čelenky a upletli lapače snů

 
  • Shlédli jsme několik filmů o Indiánech - film Džumandží naše klienty velice zaujal. Zahráli jsme si několik kvízů a her o Indiánech.


              Tábor byl moc podařený a věříme, že se vše líbil.

1. červenec - Zahájení prázdnin - změna provozní doby


S platností od 1. července přecházíme v Klubu Bota na prázdninový provoz a s tím je spojená i změna provozní doby. Otevřeno je už od 9.00 hod. a končíme v 17.00 hod.

 

Jsme tady pro vás, takže neváhejte a prožijte prázdniny mezi námi, nebudete litovat!

 

29. červen  Nocovka v klubu


Předposlední noc před rozdáváním vysvědčení jsme se rozhodli spestřit dětem dlouho slibovaným přespáním v klubu. Důvodem bylo i to, že naši nejvěrnější klienti se další den stěhovali mimo Roudnici a chtěli jsme se ještě s nimi naposledy "vyřádit".

Přespání se zúčastnili děti, které to dostali od nás za odměnu v plnění úkolů během školního roku, za docházku a vzorné chování a pomoc druhým.

Na večeři jsme si všichni společně připravili pizzu, pak jsme sledovali zajímavý film, zpívali u kytary a uprostřed noci jsme absolvovali noční bojovku. Bylo to super.

 

 

27. červen  Vaření jahodových knedlíků


Poslední jahody, které dozrály na zahradě jsme se rozhodli s klienty klubu zabalit do těsta, udělat si chutnou ovocnou svačinku. Děti byly opět aktivitou nadšené a vydatně se do ní zapojovaly,stejně jako pak do ochutnávky hotových knedlíků.

23. červen  Pěší výlet k Labi za koupáním

 


Začalo léto a s ním pořádný pařák. Rozhodli jsme se schladit v našem příjemném Labi a tak jsme vyrazili přes most na druhou stranu řeky a strávili zde příjemné odpoledne. Vykoupali jsme se, zahráli si s míčem a vysušili se na sluníčku. Cestou jsme probrali naše plány na prázdniny...

 

15. červen   Výlet klientů do svíčkárny v Českých Kopistech


Ve středu odjelo několik vybraných klientů na dlouho očekávanou exkurzi do svíčkárny

v Českých Kopistech.


Na farmě nás přivítala příjemná pracovnice, která nám na zahradě vyprávěla o včelkách, včelích úlích a o tom, jak vzniká med.
Pak nás zavedla do svíčkárny, kde se vyrábí svíčky z vosku. Ukázala nám různé svíčky a ukázala, jak je vyrábí.

Nakonec rozdala různobarevné voskové pláty a děti i pracovnice klubu se s vervou pustili  do výroby vlastních svíček. Každý si vybral, co se mu líbilo a tvořil.

 

 

 

3. červen  Účast tanečníků na KHAMORU v Praze


V pátek 3. června vyvrcholil 18. ročník mezinárodního festivalu romské hudby a tance KHAMORO v Praze. Závěrečného defilé se opět zúčastnila i naše taneční skupina Somnakune čerhaja - celkem do Prahy dojelo 12 tanečníků - 7 dívek a 5 chlapců. 

20. květen Somnakune čerhaja vystoupila v Roudnici n.L.

  

Taneční skupina Somnakune čerhaja se v pátek 20. května zúčastnila dvou akcí v Roudnici nad Labem: ráno zahájila akci Veletrh zdraví a krásy před nemocnicí a odpoledne tančila na akci Galerijní den a noc, před Galerii moderního umění.
 


11. - 19. květen  Fandíme českému hokejiV klubu Bota jsme opět začali fandit českému hokejovému mužstvu. Scházíme se k zápasům naši moskevské skupiny a pokud se dostaneme dále, budeme fandit až do konce turnaje. Občas je atmosféra hodně napjatá a výraz na tváři fanoušků o tom také napovídá.
  

 

5. květen  Výroba mečů a rytířská hra


Uživatelům z mladšího klubu jsme se rozhodli přiblížit období středověku a vymysleli k tomu zajímavou aktivitu - nejdřívě jsme si o tomto období něco řekli, podívali se na dobové obrázky a začali s přípravou pomůcek na rytířské hry. Kluci si z papíru a dalších materiálů vyrobili meče, sekerky, přilby a štíty. Děvčata jim také pomáhala.
Pak jsme se všichni vybrali ven a zahráli se na rytíře. Bylo to zajímavé - vyzkušeli jsme si různé typy taktiky a projevila se i naše kolektivní sehranost. Bylo to zajímavé a určitě zase někdy zopakujeme.

27. duben  Venkovní aktivityna zahradě


V případě hezkého počasí rádi vyrážíme s uživateli venku a venujeme se sportovním aktivitám, nebo zajímavému tvoření. S příchodem jara je na zahradě množstvím kytiček a tak jsme se nyní zaměřili na ně. Děvčata si mohla uplést věnečky z pampelišek, nasbírali jsme si je také na vysušení. Vydatně nám pomáhali i chlapci.
26. duben   Filmový klub - prezentace romské kulturyPro uživatele mladšího klubu jsme v rámci aktivity filmový klub vybrali pohádku Zlatý hlas. Je to jedna z nejkrásnějších romských novodobých pohádek, které natočilo Romské divadlo Romathan z Košic.

 

Poukazuje na několik zásadních věcí, které se nám dějí v životě. Poukazuje na bohatství romské kultury, na volný pohyb po světě, který měli a někteří ho ještě mají,  na předsudky a odsuzování romské menšiny, na štěstí a bolest ze ztráty naších bližních.

Pro starší uživatele byl vybrán dokument Jenica a Perla, který odvysílala Česká televize při příležitosti Mezinárodního dne Romů. Je to příběh dvou děvčat z romského souboru, z nichž jedna žije ve Francii a druhá v osadě na Slovensku.
Obě projekce se setkali u našich uživatel s velkým ohlasem. Určitě se na ně někdy podíváme znovu.

20. duben  Vyhlášení klubové soutěže Českoklub hledá talentV klubu Bota máme spoustu talentovaných klientů. Jejich talent a sebevědomí chceme dále rozvíjet a tak bude od příštího týdne vyhlášena klubová soutěž - Českoklub hledá talent.

 

Bude se soutěžit ve třech disciplínách: tanec, zpěv, volná disciplína. Zapsat se do soutěže můžete do 21. dubna v kanceláři.


 

18. duben   Klubový bazárek III.


 V pondělí se v klubu Bota opět otevřel bazárek - tentokrát již třetí v pořadí.

Klienti klubu si mohli opět nakupovat za klubové peníze, které si "vydělali" při úklidu, aktivitách, či učení, v rámci hry finanční gramotnosti. Nejdříve museli peníze vybrat "z klubové banky" a pak se poslušně postavili do fronty a čekali na otevření bazárku.

Pracovníci a dobrovolníci zaujali své pozice u jednotlivých obchůdků a bazárek odstartoval.


Nejvíce klubových peněz našetřil Tomášek - moc gratulujeme. Za velkou snahu  získal výsadu, nakupovat jako první.


 
 

Každý klient si mohl vybrat co se mu líbilo, nebo koupit dárek pro své rodiče, či malé sourozence.  Prodalo se všechno a každý odcházel spokojený.


 

 

 

16. duben    Vystoupení tanečníků na Mělníku


V sobotu 16. dubna se naši tanečníci ze souboru Somnakune čerhaja vydali opět "do světa". Přijali pozvání spřáteleného klubu na Mělníku a zúčastnili se kulturní akce  - přehlídka romského zpěvu, hudby a tance.13. duben   První jarní pobyt na dvorku


S příchodem jarného počasí začínáme opět realizovat odpolední venkovní aktivity na dvorku. Kluci vyběhli ven a začali hrát oblíbený fotbal.

 


 

8. duben    Návštěva oslavy Dne Romů ve Štětí 

  

V pátek 8. dubna jsme přijali pozvání ze spřáteleného klubu a vyrazili na oslavu Dne Romů k nim do klubu OKM ve Štětí. Pro účastníky oslavy byl připraven zajímavý program, ve kterém jsme měli místo i my s taneční skupinou Somnakune čerhaja.

 

 

6. duben   2. Romský ples v klubu Bota

 

 

Při příležitosti oslav Mezinárodního Dne Romů jsme uspořádali v klubu Bota 2. romský bál.

Na přípravě se podílely naše pracovnice Jana, Renča, Lucka a Klára, dobrovolnice Markéta a

praktikantky Hanka a Míša.


 

Tentokrát byl určen pouze pro klienty nízkoprahového zařízení. Celý ples se nesl ve velmi pozitivní náladě.
Klienti si mohli udělat fotky ve fotokoutku s různými rekvizitami.

 

Bylo připraveno: chutné občerstvení a nealkoholické ovodrinky. Dětem evidentně chutnaly.

 


Kromě společenských tanců jsme si zahráli i různé plesové hry.

Na konci plesu se volil král a královna plesu a nejvíce hlasů získal Julíček a Rybizlinka.  Oba dva dostali hezké dárky, z kterých měli velkou radost.
Podívejte se, jak nám to všem hezky slušelo. 

Další fotky můžete najít na našem facebookém profilu:   www.facebook.com/nzdm.bota


29. březen   Paintballová hra v Lounkách


Klienti staršího klubu se konečně dočkali dlouho očekávané paintballové hry. Vybrali jsme si hřiště v Lounkách, kam jsme nejdříve přijeli jako pomocná pracovní četa a pomohli, s čím bylo potřeba.


 
Poté následovala podrobná instruktáž k vlastní hře.
Do ochranných obleků se nastrojili nejenom klienti, ale i naše "křehké" pracovnice klubu.

Byl to velice silný a zajímavý zážitek. Akci paintball jsme zakončili opékáním buřtů a příslibem, že se tam někdy určitě zajedeme znovu podívat a zahrát si.
23. březen  Velikonoční přípravy v klubu

 


V klubu Bota jsme se také snažili naladit na velikonoční svátky.

Udělali jsme si velký úklid v našich prostorách a pak se pustili do pletení pomlázek z vrbového
proutí a pečení chutných beránků. Každý si vybral činnost, která mu nejlépe vyhovovala.

 

 

 7. - 10. březen 2016 - příměstský tábor


Před prázdninami všichni klienti obdrželi pozvánku do Bradavic a již předem se mohli těšit na  zajímavý program, který se tentokrát nesl v duchu Harryho Pottera.

V pondělí si do klubu
každý přinesl plyšové zvířátko a hůlku. Dopoledne bylo hezky a tak  jsme se společně vydali k Labi krmit kachny, aby se mohlo vše v klubu nastrojit. Během procházky jsme si také zasoutěžili a navodili příjemnou atmosféru. 
Po návratu do klubu jsme si upekli čarodějnické muffiny.
Následovalo to nejdůležitější - rozřazení dětí Moudrým kloboukem do týmů podle názvu jednotlivých kolejí (Mrzimor, Havraspár, Zmijozel, Nebelvír).
Nakonec dne jsme si pustili první díl Harryho Pottera a začali hledat první dračí vajce.
V úterý jsme si skoukli druhý díl Harryho Pottera a začala soutěž - každý tým dostal test. Kdo správně odpověděl a měl nejvíce bodů, mohl začít hledat dračí vejce jako první. Dostal i nápovědu (např. "Zdá se to být zamčené." - vejce se ukrývalo ve skladu, který bývá obvykle zamčený.


V tento den jsme si také zkusili, kdo si zapamatuje nejvíc kouzelných formulí.

Ve středu jsme si pustili tředí díl Harryho Pottera a opakovali stejný postup jako den předchozí, každý tým dostal test a na základě získaných bodů týmy hledali dračí vejce.Ve čtvrtek jsme si na závěr upekli buřty a rozloučili se s táborem čtvrtým dílem, hledáním posledního dračího vejce a krátkou diskotékou.
Vejce plné sladkostí a dobrot našli všechny čtyři týmy, takže nikdo neodešel s prázdnou. 

Klientům se táborová hra velice líbila a nadchlo je i sledování filmů o Harry Potterovi, protože většina klientů knížky o něm nečetla a mnozí je neviděly ani sfilmované. O zájmu klientů svědčí vysoká účast nejenom mladšího, ale i staršího klubu, což nás moc potěšilo. Během prázdnin jsme naše  klienti nejenom zabavili, ale také mnohým novým věcem naučili.


13. únor  - Benefiční koncert ve prospěch Klubu Bota


V sobotu 13. února se konal Benefiční koncert pro náš nízkoprah Bota.

V restauraci REBEL se sešli příznivci charity a hudební skupiny JOSH AND HIS FAT BITCHES. Atmosféra byla úžasná a návštěvníků hodně. Navázali jsme nové kontakty a přátelství - předali info o tom co v klubu děláme, jak by nám mohli pomáhat. Z prostředků, které se během koncertu vybrali, plánujeme zaplatit aktivity klubu, které nemůžeme hradit z dotací.
11. únor - Oslava pracovního výročí v klubu Bota


Naše drahá a všemi oblíbená kolegyne, kámoška Renča oslavila společně s ostatními kolegyněmi a dětmi kulaté pracovní výročí - 5. rok v nízkoprahu BOTA. Překvapení vyšlo na jedničku a Renča byla tak dojata, že málem ukápla slzičky štěstí !!!

9. únor  - Masopustní veselice v Roudnici n.L.

 


Uživatelé klubu Bota se společně se zaměstnanci v úterý odpoledne zúčastnili velké masopustní veselice, která se konala v Roudnici již tradičně den před Popeleční středou.

Nejdříve se všichni zájemci potkali v klubu, vypůjčili si různé kostýmy a namaskovali se.
Pak se před klubem v Jungmannově ulici přidali se k průvodu, který šel od sídliště - ze Školní ulice od DDTrend. Došli až na Karlovo náměstí, kde na ně již čekala další skupina masek z Výtvarné dílny Výtvarka  a před Městským úřadem začala oficiální část akce.
Přes nepřízeň počasí se všichni dobře bavili.


2. únor  Zahájení pravidelného cvičení v klubu


Od února jsme se zapojili do pohybové aktivity - Cvičící výzva. Začali jsme s pravidelným pohybem - cvičíme každý den, aspoň chvilku:  někdo dělá kliky, další dřepy, nebo se tančí ...prostě se hýbeme.  Bude trvat celý měsíc, uvidíme, kdo to vydrží nejdéle.

 

 

1. únor  Mexická tortilla - příprava a ochutnávka


Naše oblíbené klubové jídlo jsou tortilly, které připravujeme na mnoho způsobů. Poprvé jsme se ale naučili vyrábět je z domácího těsta - mouky, kvasnic a vody.  Není to nic náročného, zvládli to i začátečníci - nejenom přípravu placek, ale i jednoduché náplně. Byly výborné...

 20. leden Soutěž o nejvtipnějšího klubáka

 Opět po nejaké době jsme v klubu zopakovali soutěž O nejvtipnějšího klubáka. Přihlášení zájemci vyprávěli vtipy a odborná porota je hodnotila.


20. leden 2016 - Zimní radovánky v parku


Letos nás zima překvapila. I když přichází pomalu, plíživě, naděluje i sněhovou přikrývku. Během víkendu nasněžilo a tak jsme se vypravili na nejbližší svah - v parku nad gymnáziem a začali společné zimní radovánky. Někdo si přinesl svůj vlastní "stroj" z domova, dalším jsme půjčili a už se jelo.
Užili jsme si to pořádně, neboť sníh se brzy ztratí a zůstanou pouze vzpomínky a fotografie.4. leden 2016 - Tříkrálové koledování


Klienti nízkoprahového klubu Bota se společně s pracovnicemi klubu zapojili do tříkrálového koledování, které organizuje farní charita již dlouho. V pondělí odpoledne a podvečer vyrazili koledovat  - zpívat koledu a dávat požehnání v novém roce, 2 skupinky. šlo jim to docela dobře a v příštím roce se chtějí zapojit znovu.© 2008 Arakis & Belleville, s.r.o. pro Charitu v Roudnici nad Labem