Co děláme » NZDM Bota » Akce uskutečněné v roce 2013

Vánoční večeře - 19. prosinec 2013Ve čtvrtek 19. 12. se opět tradičně sešli uživatelé z obou klubů. Společně se zapojili do přípravy vánoční večeře a pak ji slavnostně skonzumovali. Tato akce je už rituálem, na který se mnozí těší celé adventní období.  Vrcholí tím naše vánoční doba, během které se stále něco děje.

 

Vánoční besídka - 18. prosinec 2013V prostorách klubu proběhla i letos vánoční besídka. Původně měla být ve velkém sálu KZM, za účasti několika dalších spřátelených klubů. Ale ... Cizí kluby na poslední chvíli svoji účast odřekli a tak jsme se rozhodli zůstat u nás v Havlíčkovce.

Přišli rodiče a prarodiče, mladší a starší sourozenci našich uživatelů a společně se bavili na tanečních a hudebních vystoupeních, které zde předváděli klienti z mladšího klubu.

Jelikož se úplně  zapomnělo fotit, nemůžeme akci dokumentovat fotografiemi.  

 

 

 

 Beseda Obchodování s lidmi - 16. prosinec 2013

 


Pro zájemce z řad uživatelů klubu připravila vedoucí I.Suchaničová zajímavé povídání na téma Obchodování s bílým masem. Bylo to moc zajímavé a přínosné.


Adventní trhy v Roudnici n.L. - 15. prosinec 2013V něděli 15. 12. se v sálu Kulturních zařízení Města Roudnice n.L. konala prodejní a prezentační výstava neziskových organizací, které působí na Podřipsku. Do akce jsme se zapojili i my. 

Na stánku jsme nabízeli informační letáčky o našich službách, ale také  výrobky uživatelů z klubu a azylového domu. Výstava byla součástí adventních trhů, ktreé v tu dobu probíhali na Husově náměstí před KZM.


Oslava narozenin uživatelek z klubu - 12. prosinec 2013


Podvečer se dvě uživatelky ze staršího klubu dočkaly společné oslavy s ostatními uživateli a pracovníky klubu. Nejdříve sfoukly svíčky na sladkém "překvapení" a pak se do něj s chutí zahryzly.
Veselé tvoření z FIMO hmoty - 12. prosinec 2013V klubu se tvořilo z fimo hmoty. Do arte aktivity se zapojily především mladší děti. Ve své tvorbě se nechaly inspirovat prácě aktuálními postavičkami ze čtyřlístku. 
Mikulášská besídka - 6. prosinec 2013Opět tradičně jako každý rok,  jsme mezi sebou v klubu přivítali Mikuláše, čerta i anděla. Přišli s plnou nůší sladkostí a rozdávali tem, kteří si to zasloužili.


Začala škola, vracíme se opět k běžnému provozu


A je tady září, opět se rozeznělo školní zvonění a my jsme se po prázdninách vrátili k běžnému provozu.

Otevřeno bude  pondělí - čtvrtek    12.00 - 20.00 hod.

Mladší klub                                        12.00 - 16.30 hod.

Starší klub                                         16.30 - 20.00 hod.

 


Poslední srpnový týden 


V posledním srpnovém týdnu se provoz klubu orientoval už směrem ke škole. Uživatelé měli možnost denně procvičovat zábavnou formou jendotlivé školní předměty - matematiku, češtinu, jazyky a různé vědy.
Nechyběla však ani zábava, hry v parku a oblíbené vaření.
Srpnový příměstský tábor - 13.- 22. srpen

 


V srpnu jsme plánovali zrealizovat tradiční příměstský tábor, který děláme každý rok.

Letos však nebyla zrovna příznivá konstelace - hned od začátku zůstal kolektiv pracovníků v oslabení a tak se muselo přistoupit k úpravě připraveného programu. Následně na konci došlo k neplánovanému zkrácení o dva dny. Přes všechny trable a nesnáze se 7 dnů tábora zúčastnilo kolem 3 desítek dětí a mládeže.

Zde je ve zkratce všechno, co se u nás dělo ...


ÚTERÝ - 13. 8.
 

Dnes proběhlo zahájení příměstského tábora, kdy jsme děti seznámily s programem. Také jsme jim vysvětlily průběh a pravidla hlavní táborové soutěže - "hry o peníze". Následně se k tomuto tématu strhla delší debata, Poté co každý získal potřebné informace. Připomněli jsme pravidla klubu a mohlo se začít soutěžit. Hráli se společenské hry, koukalo se na film a také se vařilo. 

Odpoledne nám přálo počasí a tak jsme zašly do městského parku. Vzali jsme s sebou míče, tenisové rakety a hrála se i vědomostní hra. Starší chlapci také hráli karty. Den se podařil.


STŘEDA - 14. 8.

Počasí bylo příjemné a tak jsme jely na výlet a to na pštrosí farmu do Židovic. Cestou na farmu jsme sbírali odpadky, byla vyhlášena soutěž o nejvíce sesbíraného odpadu. Dětem se hra líbila, také se dozvěděli nové věci o třídění odpadu. Když jsme dorazili na farmu, přivítalo nás řehtání dvou koní a také zvědavý kozel. Po té co jsme si prohlédli pštrosi a ovce, farmu jsme opustili a šli jsme na dětské hřiště, kde jsme dělali další soutěže.

ČTVRTEK - 15. 8.

Dnes byla ústředním programem dne soutěž o nejhezčí sušenku.
Pracovnice připravily těsto a děti si pak vytvarovaly, sušenku podle svého.
Než se koláčky upekly, hrály se společenské hry a pak se všichni pustily do velkého úklidu, za které si mohly vydělat peníze, za které si pak můžou v klub shopu něco koupit. Po té se douklidilo, šlo se na sušenky, bohužel těsto nebylo dostatečně husté a sušenky se roztekly na celý plech, dětem to vůbec nevadilo, sušenky byly i tak dobré.
PÁTEK - 16. 8.

Dnešní den byl spíše odpočinkový, zakončily jsme první týden příměstského tábora. Byla soutěž ve zpěvu a pak se koukalo na film. Na konci dne byl otevřen, klub shop, kde mohly děti utratit vydělané peníze.

 
 
 
 
 
 
PONDĚLÍ - 19. 8.

Děti jsme seznámily s programem na další týden příměstského tábora. Na programu bylo vaření, vědomostní hry a také soutěž ve stolním fotbálku. V závěru dne se opět uklízelo.


ÚTERÝ - 20. 8.

 

Dnešní den byl opět ve znamení soutěží.

Než se přešlo k samotným soutěžím, byla hodinka arteaktivit, kdy se děti mohly vyrobit havajský náhrdelník. Po té jsme zahájily test ohledně bezpečnosti na jízdním kole. Testíky dopadly hodně dobře, většina dětí byla dobře informována, ke konci jsme si test probraly, aby každý věděl, jak se má správně chovat v provozu.

STŘEDA - 21. 8.

Dnes se jelo na výlet do Bechlína do lidové dílny paní Šustrové. Nejprve jsme si vyzkoušely, jak se připravuje sláma na pletení. Po té nám ukázali základní hvězdu, kterou zvládají i malé děti. Na hvězdu bylo připraveno dřívko se špendlíky a postupně se stébla překrývala. Dále jsme si vyzkoušeli andílka, který byl trošku složitější. I SA si vyzkoušela hvězdu, andílka a pletení srdíčka, které bylo obtížné i pro ní a úplně na konci si vyzkoušela klasické pletení, které se používá pro většinu výrobků. Díky dílničce jsme si připomněly staré české umění, které téměř vymizelo.ČTVRTEK - 22. 8.

Na program tohoto dne byla klubová olympiáda. Pečlivě byla připravena a dopoledne i zahájena.Bohužel odpoledne se kvůli špatnému chování všech v době obědní přestávky rozhodli zaměstnanci klubu děti potrestat - zavřením klubu až do konce týdne.


Závěrečné vyhodnocení příměstského tábora se tedy přesunulo až na první týden školního roku.


 

  

Noční dobrodružství v klubu - 25. červenecVe čtvrtek 25. 7. podvečer jsme se opět sešli v klubu - tentokrát pouze ti, kteří dostali svolení od rodičů, aby se zůčastnili tzv. "nočního dobrodružství". S pracovnicemi Renčou a Ivou se příchozí nejprve domluvili na pravidlech. Pak se pustili s vervou do přípravy večeře, neboť hlad byl velký a večer před nimi dlouhý.

Společně se pokusili vyrobit langoše a kupodivu to vyšlo - byly výtečné...

Následovalo noční dobrodružství a  noční hry v klubu.

Nakonec všichni zdravě unaveni zaspali až do rána spánkem spravedlivých.

Zde několik fotek z různých červencových akcí: 

- procházka po nábřeží a památkách Roudnice

  

 

 

- nácvik první pomoci  - prázdninová aktivita spojená s praktickými

   ukázkami na figurantech 


 

 

 

- malování graffiti - soutež o nejzajímavější graffiti

 
Začali prázdniny - zahájen prázdninový provoz klubu


V pondělí 1. července se v našem klubu objevila úplně nová tvář. Nastoupila sociální pracovnice Ivana Suchaničová, která je zároveň novou vedoucí klubu. Hned si jí děti oblíbily.


Od tohoto dne je zahájen "prázdninový provoz".

Otevírací dobe je pro obě cílové skupiny společná cca od 9.00 do 17.00 hodin. V této době je pro všechny příchozí připraven zajímavý program a k dispozici počítačová místnost.

Tanečníci ze souboru Benga čhaja mají možnost trénovat a nacvičovat - minimálně 2x týdne, pokud se pojede někam vystupovat, tak i častěji. Účast na vystoupeních a přehlídkách je však podmíněna účastí dětí na nacvičování - tzn. pokud se nebude chodit pravidelně trénovat, nikam se nepojede.

V případě hezkého počasí chodíme venku - do parku, na procházky po okolí, uvnitř hrajeme hry, pořádáme soutěže, vaříme atd. Zkrátka zde trávíme volný čas, abychom se doma nenudili.


Zařizování nového klubu - 10. - 14. června 2013


Od pondělí 10. června sme již mohli konečně začít s vybalováním věcí, které jsme kvůli povodním nemohli vyložit. Zaměstnanci klubu a SAS se s vervou vrhli do práce. V budově zatím nefunguje elektrika, ale ta by měla být do konce týdne již obnovena, záleží na revizi zařízení.

Provoz klubu bude pro uživatele obnoven jakmile budova projde kontrolou revizních techniků.Povodně zasáhly až do našeho objektu - 3.- 6. června 2013


Hned po nastěhování do objektu Havlíčkova 276 (do podkrovních prostor - do roku 2002 jsme byli v suterénu) se zase objevila povodeň. Jelikož je budova přímo u Labe, hrozilo zatopení suterénu a sklepů. Síla povodně byla skutečně veliká a tak se prognóza potvrdila.

Do "Zeleného domečku" nateklo asi 60 cm vody. Prostory v suterénu využívá Humanitární sdružení Perspektiva, ako sociální rehabilitaci pro telesně postižené uživatele.


Před začátkem povodní jsme také my vydatně pomohli s vystěhováním veškerého vybavení do 1. patra budovy. Po opadnutí vody - v pátek 7.6. už bylo možné vstoupit do objektu a začít odklízet nánosy bahna a špíny. Do úklidových prací se opět zapojili i zaměstnanci klubu a dobrovolníci, pomáhali, aby bylo možné, co nejdříve zahájit provoz nízkoprahu.

  
Stěhování klubu do nových prostor v Havlíčkově 276


Během posledního květnového týdne sme se za vydatné pomoci uživatelů, zaměstnanců a dobrovolníků přestěhovali do "dočasného klubu" v Havlíčkově ul.276 v tzv. "Zeleném domečku". Naše prostory v Jungmanovce se začnou přes letní prázdniny rekonstruovat. Po dobu přestavby budeme působit zde.

Hádanky s Dominikem - 23. 5. 2013

 

 

 


Na praxi do klubu nastoupil Dominik, který už naše klienty důvěrně zná a tak si pro ně připravil i samostatný program. Hádali se hádanky, doplňovali křížovky, zkrátka zábavné soutěžní odpoledne. Venku nám foukali, místy pršelo a tak jsme si příjemné prostředí udělali v klubu.


 


Galerijní den a noc - 17. 5. 2013


V pátek 17. května odpoledne jsme opět měli možnost ukázat své taneční umění roudnické veřejnosti. Vystupovat nás pozvala paní ředitelka z Galerie moderního umění v Roudnici n.L., již po čtvrté.

Počasí nám sice vydrželo, ale zájem diváků nebyl tak velký. Našim dívenkám to však nevadilo a s chutí předvedly svoje nové taneční kreace. Poprvé se představily i nové členky souboru, které k nám přešly z rozpadlého souboru Naděje na Sladkováku a tančí v našich "barvách". Velké tanečnice si v premiéře vyzkoušely tance, se kterými se chystají na mezinárodní festival KHAMORO v Praze.Drogová prevence - 16. 5. 2013

Od kolegyně z další služby jsme si zapůjčily filmový dokument - Deti a drogy. S uživateli klubu jsme si nejdřívě o problematice povídali, pak jsme shlédli film a zase si o povídali o něm.

Je zajímavé, že tematika drog není neznámá ani nejmladším uživatelům klubu. Velkou zásluhu na tom má i naše preventivní činnost, které se důsledně věnujeme již dlouho. Občas k nám dochází i pracovníci K-centra z Litoměřic, nebo další odborníci. Oslavy 1. máje - 1. 5. 2013

Soubor Benga čhaja opět i v letošním roce vystoupil na Karlově náměstí při příležitosti oslav 1. máje.
Jejich temperamentní tanec potěšil všechny přihlížející a sklidil zasloužený potlesk. 

 


Workshop  ZDRAVÁ VÝŽIVA - 30. 4. 2013

V úterý odpoledne jsme si v klubu povídali o zdravé výživě. Děti o tématu věděly docela dost a také je to zajímalo. O jídle se vedla dlouhá diskuse. Ovoce a cornflakes jsme naservírovali a děti se s chutí pustily do dlabání zdravích dobrůtek. Ochutnaly i ochucenou ovesnou kaši s oříšky - ta jim také chutnala.

Povídali jsme si, co by se mělo jíst a jaké škodliviny jsou například v hamburgerech a podobných jídlech. K tématu jsme si pustili film "Super size me", který je o muži stravujícím se měsíc ve známém fastfoodu MCdonald. Ve filmu bylo vidět, jak snadno je možné po těchto pokrmech nakynout.

Zábavná hra  Partička - 25. 4. 2013


Ve čtvrtek 25. dubna jsme opět navázali na úspěšné "herní" odpoledne. Tentokrát jsme si zahráli společně s pracovníky klubu známou hru Partička.

Všem se to moc líbilo, stačí se podívat na naši fotografie, není třeba slov....

 

 
 Pálení čarodejnic anebo rozloučení se zimou - 24. 4. 2013

 

Letošní zima trvala hodně dlouho, ale už konečně skončila. Místo jara hned nastoupilo léto a tak jsme tradiční akci pálení čarodejnice zorganizovali v letním duchu.

Než jsme vyšli na zahradu, proběhla soutěž v malování čarodějnic.

Pak se už vyrazilo ven. Nejprve děti nasbíraly klacky na oheň a pak jsme společně vytvořily čarodějnici. Všem se to líbilo, ještě nikdy takto nevytvářely figurínu, vždy chodily k hotovému.

Mezitím se připravily párky na gril. Když na zahradu dorazily poslední opozdilci, oheň i s čarodějnicí se zapálil. Figurína hořela velice rychle, jelikož byla vycpaná suchou trávou. Oheň se stále zvětšoval a to se dětem líbilo. Hned jak figurína dohořela, děti si začaly opékat buřty některé na ohni,  jiné na grilu.

Celá akce se povedla, počasí nám přálo a atmosféra byla příjemná.


 

Dubnové vaření v klubuBěhem měsíce dubna se naplno rozjel i kroužek vaření. Děti losovaly, jaké dobroty se budou společně v klubu připravovat. Nejdříve jsme tedy pekli palačinky a další týden se vařily slovenské halušky s tvarohem a zakysanou smetanou. V poslední týdnu se děti učily základům grilování. 


Soutěž Kolotoč - 18. 4. 2013


Ve čtvrtek 18. dubna  se v klubu konala soutěž „Kolotoč“.

Tým nízkoprahu připravil celkem 32 soutěžních otázek z nejrůznějších oblastí - přezkoušeli jsme znalosti z přírodopisu, historie, hudby, přehledu o České republice apod.

Soutěžící také museli rozluštit různé rébusy a hádanky.

Soutěže se celkem zúčastnilo 32 dětí, které se rozdělily do tří týmů. Každý z týmu si vždy vytočil na kolotoči číslo otázky, na kterou musel odpovědět. Mohl se poradit se svým týmem, konečná odpověď však zůstala na něm. Poté, co soutěžící zodpověděli všechny připravené otázky, jsme vyhlásili vítěze, pak také druhé a třetí místo. Vedoucí týmů dostali diplom a všichni účastníci se rozdělili o odměny.

Na vítěze pak čekala ještě sladká odměna ve formě zmrzlinového polárkového dortu.Soutěž Riskuj - 11. 4. 2013


Ve čtvrtek 11. dubna se v klubu konala opět další velká soutěž.

Tentokrát si uživatelé vyzkoušeli své znalosti a dovednosti ve hře Riskuj! Účast předčila naše očekávání a tak i průběh a výsledek soutěže byl hodně zajímavý. Odměnou byl velký polárkový dort a zajímavé věcné odměny. Netřeba víc slov, podívejte se na fotky ...
Oslava Mezinárodního dne Romů - Lovosice - 8. 4. 2013V pondělí 8. dubna se slavil Den Romů. Jelikož jsme kvůli přípravám na stěhování letos nestihli podobnou akci zorganizovat, zajeli jsme se podívat na oslavu do Lovosic do spřáteleného klubu Amicus.

V ubytovně, kde klub sídlí, nás hned po příchodu všichni srdečně vítali. Než začal vlastní program, měli jsme možnost si klub prohlédnout.

Na úvod
nás přivítala vedoucí zařízení a pak se slova ujal pan Pellar, který plynně ovládal romský jazyk. Vyprávěl o původu Romů, přinesl romskou literaturu - jeho přednáška byla velice zajímavá.

Pak nás čekalo taneční vystoupení.  Předvedli jsme tanec na 3 romské písničky a sklidili velký potlesk.

Po tancích nám vyhládlo a tak jsme ochutnali jídlo, které připravili pracovníci klubu:  halušky se zelím a slaninou, nebo s brynzou a slaninou a také bramborové knedlíčky se zelím.

Pak vystoupil domácí soubor z Lovosic - Lačho Amicus a na konec hosté z nízkoprahu Světluška z Ústí nad Labem.  Uživatelé ze Světlušky předvedli  krátké taneční vystoupení a zahráli na klávesy a zazpívali.

Akce se opravdu vydařila, jsme moc rádi, že jsme byli pozváni
. Za rok, pokud vše dobře dopadne, pozveme zase my je k nám do Roudnice. Nikdo není dokonalý - 4. 4. 2013

 

Ve čtvrtek 4. dubna se v klubu rozehrála velká vědomostní soutěž "Nikdo není dokonalý".

Nejprve se všichni přítomní rozřadili na dva týmy -  na holky a kluky. Pak se začalo hrát. Pro soutěžící bylo připraveno několik desítek otázek, některé byly sice lehké, ale našly se i pěkně záludné. Při hře byla výborná nálada, některé odpovědi byly velice zábavné a některé i překvapující.

Na začátku vedli chlapci, holky se ale nedaly a ve finále to dotáhly až k vítězství. Z vítězství měly velkou radost a zasloužily si sladkou odměnu. Chlapci se kasali, že při další hře jistě bude odveta, ale v jejich prospěch. Aby se moc nezlobili, také dostali drobnou odměnu. 

Tuto soutěž budeme jistě brzy opakovat.Příprava na velikonoční svátky - březen 2013Konec měsíce března se nesl ve znamení přípravy na velikonoční svátky. Uživatelé se také zapojili do jarního úklidu (spojen s blížícím se stěhováním do náhradních prostor) a pak společně začali připravovat výzdobu klubu a vše vyvrcholilo ve Svatém týdnu přípravovou tradičního velikonočního  pokrmu - "božích milostí".ZOO soutěž - 7. 3. 2013


 Naši uživatelé se zapojili do ZOO soutěže, ketrou pro ně připravila pracovnice Renáta. Museli prokázat svoje znalosti z oblasti biologie a poznat jednotlivá zvířata. Některé viděli při návštěvě ZOO parku v Chomutově, jiné poznali pouze z obrázků.

Soutěž se moc líbila a nejúspěšnější dostali  chutnou odměnu.

 


 
Sportovky a procházka k Labi - začátek března 2013Počátkem měsíce března se počasí zlepšilo. Sluníčko svítilo a příjemně hřálo a nás to táhlo venku. V prvním březnovém týdnu jsme tedy společně s pracovníky klubu vyrazili ven - na zahradu a taky na procházku k Labi. 

Jarní prázdniny v nízkoprahovém klubu - 18. - 21. 2. 2013

 

 

Od pondělí 18. do čtvrtka 21. února se pravidelně denně otevíral nízkoprahový klub už od dopoledne. Zajímavý program byl určen nejenom pro děti ze sociálně slabých rodin, které klub navštěvují pravidelně, ale i pro ty, kteří zde chtěli strávit prázdninový čas.   

 

V pondělí se vzpomínalo na „staré časy klubu“, prohlíželi se fotografie, kroniky a děti vyprávěly nejrůznější historky. Hrály se společenské hry jako je třeba Česko, Dáma, Člověče a den byl spíše odpočinkový. V úterý jsme sportovali a užívali si dětské radovánky na sněhu. Po návratu do klubu jsme se ohřáli čajem a přinesenými dobrotami. Ve středu se konal velký turnaj ve fotbálku. Nejdříve se všichni rozehráli a pak se už pustili do ostrých soubojů. Na konečného vítěze čekala sladká odměna. Čtvrtek byl ve znamení retro diskotéky 80.-90. let, kterou připravili zaměstnanci klubu „v dobových kostýmech“. Uživatelé se k nim také přidali a pěkně si zatančili. Po tanci jim pořádně vyhládlo a tak si společně připravili pizzu.

 
Masopustní veselice - 12. únor 2013

 


V úterý 12. února odpoledne opět Roudnicí pochodoval masopustní průvod. Průvod započal v Libušině ulici, pokračoval přes Jungmannovu ulici, zde jsme se připojili my s uživateli z klubu a pokračoval dál do centra.

 

Na Husově náměstí se přidala další část průvodu z Hlásky a bubeníky. Společně vykročili na Karlovo náměstí, přímo k panu starostovi.  Maškary pana starostu Urbana zajali a musel se vykoupit. Každé masce věnoval  sladké koláčky.

Pak už začala vlastní veselice - desítky masek, od strašidel, princezen, po vodníky a ježibaby se pustilo do tance. Nikomu nevadilo ani divoké počasí, které skutečně nepřálo této akci - foukal vítr a chvílemi hustě sněžilo. Po náměstí se linula líbivá hudba a všichni rázem zapomněli na zimu a veselili se. Nakonec pochovali basu a začala postní doba.

© 2008 Arakis & Belleville, s.r.o. pro Charitu v Roudnici nad Labem