Co děláme » NZDM Bota » Akce uskutečněné v roce 2015

18. prosinec  Setkání romských souborů

 

Poslední akcí, která se u nás konala v letošním roce bylo vzájemné přátelské vánoční setkání romských souborů z okolí Roudnice. K nám přijel přátelský soubor ze Štětí a naši tanečníci se hned ujali v domácím prostředí slova i akce.Hostům jsme nabídli nejenom prostor k tanci, ale také chutné občerstvení. Moc se jim u nás líbilo.

17. prosinec Vánoční večeře

 


Tradiční vánoční večeře se koná v klubu již dlouho a je symbolickým ukončením roku. Bez ní si už konec roku ani neumíme představit. Ani letos tedy nechyběla a dovolím si tvrdit, že byla největší za celou dobu historie klubu.
Pracovnice klubu se svými pomocníky chystali slavnostní tabuli a večeři pro 42 klientů - ze staršího i mladšího klubu - což je skoro "malá svadba". V kuchyni se vařila bramborová kaše a smažili kuřecí řízky - nejoblíbenější jídlo našich klubáků.

V přesně stanovený čas se všichni společně usadili ke stolům a začala velká akce.
Po jídle se vše uklidilo ze stolů a přešlo se ke stromečku, kde už na některé hodné klienty čekali dárky - něco věnovala charita z akce Vánoční krabice, další si nadělili klienti vzájemně. 

Bylo to velice krásné a dojemné. Hlavně mladší děti se úplně spontánně těšili z dárků, které našli pod charitním stromečkem, které jim věnovali dobří lidé v rámci akce Vánoční krabice od bot. Všem ještě jednou děkujeme.


16. prosinec  Beseda o třídění odpadů

Klienti se často pletou a odpadky nevkládají do vyčleněných nádob a to nás přimělo k tomu, zopakovat si s nimi základy třídění odpadků.
Kolegyně Kára se tohoto úkolu zhostila hravou formou a nejdříve slovem, obrazem a pak i činem dětem předvedla, jak se má správně třídit odpad.

Soutěž, která byla součástí besedy všichni ocenili a zdá se, že se i něčemu naučili.


14. prosinec Vánoční bazárek


Konečně se všichni spořicí klienti klubu dočkali - začal vánoční bazárek.Všichni, kteří od září chodili do klubu a vydělávali klubové peníze, si měli možnost zakoupit různé vánoční dárky pro sebe, své rodiče, prarodiče i sourozence. Nejdřívě se zašlo za Renčou, která všem nadělila výplatu.

A opět se začalo nakupovat v charitních obchůdcích, ve kterých obsluhoval náš klubový personál.
K dostání byli hračky, oblečení i školní potřeby a knížky, či hry. Největší zájem byl o hračky, ty se vyprodali jako první, ale prodali se i školní potřeby, knížky a oblečení.

 

Bylo to opět vělice vydařené a doufáme si tvrdit, že vzdělávání k finanční gramotnosti hravou formou naše klienty moc baví a budeme v ní pokračovat i v dalším roce.10. prosinec   Vystoupení tanečníků v KZM

 

Taneční soubor Somnakune Čerhaja dostal možnost vystoupit i v Roudnici nad Labem - na vánoční besídce pořádané sociálním odborem Městského úřadu v Roudnici n.L. pro nejstarší občany našeho města.

2. prosinec Mikulášská besídka v klubu

Opět po roce se k nám vrátil Mikuláš, Anděl a čerti - s celou parádou nakráčeli do klubu a osazenstvu, které netrpělivě čekalo na jejich příchod začalo nadělovat - samozřejmě podle toho, kdo si to zalsoužil a podle toho, zda chodil nebo nechodil do klubu.
26. listopad  Příprava vánoční adventní výzdoby klubu

Konečně se zase blíží Vánoce - společně s pracovnicemi klubu pomáhame s výzdobou. Máme to tady skutečně pěkné a připravené na nejkrásnější svátky v roce.23. listopad Všední den v klubu


Všední den v klubu vypadá asi takto: nejdříve děláme úkoly


pak si hrajeme různé hry a tvoříme, učíme se mnoho zajímavého      je nás  strašně moc a líbí se nám tady. ...
14. listopad Romský talent - Praha


Konečně se přiblížil nejdéle očekávaný okamžik pravdy - soutěž Romský talent, kde jsme již mnohokrát získali velká ocenění.   Do soutěže jsme přihlásili našeho zpěváka Nikolase a měli jsme připraveno celkem 10 minutové kombinované taneční vystoupení. A tak jsme doufali, že to vyjde.

9. listopad  - Hrneček vaří v mexické kuchyni


Po delším odmlce jsme se zase rozhodli v kuchyni dělat něco exotického - mexické quesadillas se sýrem a šunkou. Začalo to povídáním o mexické kuchyni a skončilo promítáním filmu o Mexiku.

Nyní již  víme, kde ho najdeme a co tam lidem hodně chutná.
 4. listopad - Výroba panenek KIWANIS

 


S Kiwanisem spolupracujeme na výrobě látkových panenek už skoro rok.  Panenky se rozdávají dětem, které leží na dětském oddělení nemocnice v Roudnice n.L.

 

Nejdřívě jsme je vyráběly s maminkami a dětmi v azylovém domě, nyní se v azylu šijí bačkory, takže se panenky přesunuly do klubu.

 


31. říjen - Festival ROTAHUFEST


V sobotu 31. října vyjela z Roudnice krátce před polednem velká vlaková výprav . Tentokrát byl naším cílem kulturní dům v Ústí nad Labem, ve kterém místní oblastní charita pořádala 9. romský festival ROTAHUFEST.
Společně s námi jeli i mnozí příbuzní (maminky, tátové, sourozenci), takže jsme si s sebou vezli i velkou diváckou kulisu. Vše tentokrát dobře dopadlo, na nic jsme nezapomněli a opět se všem předvedli v plné parádě.

Bylo to super, pouze to nejvyšší ocenění jsme si zase nepřivezli. Nevadí, budeme trénovat a zlepšovat se.

29. říjen - Halloween

 


Již tradičně jsme pro naše klienty připravili na konci října Halloween party. Klub se oblékl do strašidelného hábitu, svítili reflektory a UV světlo.Ten kdo přišel bez strašidelného kostýmu a měl zájem, si u nás mohl vybrat z široké nabídky modelů. Na programu bylo vaření, kdo měl zájem zapojil se přímo i do přípravy strašidelných pokrmů - dýňové polévky, mumie v těstíčku, sladkých prstíčků.


Pro klienty bylo připraveno i malování na obličej. Během dne probíhalo mnoho her a v závěru party vyvrcholila soutěž o nejlepší kostým.

  

12. říjen - Malování mandaly

 

 V klubu jsme pro klienty připravili další zajímavou aktivitu - malování mandaly.


Každý kdo měl zájem se zapojit, si vzal připravený předtištěný formát a pustil se do pestrobarvení. Každý maloval co cítil, jak to viděl a vnímal. Pak se  mandala vystřihla a udělali jsme z nich celou výstavu. Poté jsme si ještě o našich "dílech" chvíli povídali ...


 

 

 

8. říjen -  Projekt 72 hodin

 

Ve čtvrtek 8.10. jsme se aktivně zapojili do Projektu 72 hodin. 
Vznikl jako iniciativa dobrovolníků, který během 72 hodin v období od 8.-10.10.2015 udělají něco pro druhé a tím je potěší, rozveselí.

Náš lektor Evžen dostal nápad, že  tanečníci se souboru Somnakune čerhaja by mohli vystoupit a někoho tím potěšit. Kontaktovali jsme předem Léčebnu dlouhodobě nemocných, Domov důchodců a také Psychiatrickou nemocnici v Beřkovicích. Bohužel se nám nepodařilo domluvit žádný z navrhovaných termínů a tak jsme se nakonec rozhodli - vystoupit na domovské půdě - před ostatními klienty, kteří nás vlastně ještě tancovat neviděli. Byl to opravdu dobrý nápad - sešlo se hodně klientů a soubor před nimi zatancoval nacvičené sestavy.
Do víru tance se pak pustili i všichni ostatní, doposud sedící klienti a bylo veselo. 
7. říjen - Kuchtění v klubu

 

Po delší odmlce jsme opět rozjelo vaření a bylo cítit nadšení všech zúčastněných klientů.Mladší osazenstvo klubu rádo mlsá, rozhodli jsme se s nimi připravit sladký nepečený dort z piškot, jogurtu, smetany a kompotovaného ovoce.


 

Práce jim šla jako po másle a konečný výsledek vidíte na obrázku.
3. říjen - Festival v České Lípě


V sobotu 3. října jsme se opět s taneční skupinou Somnakune čerhaja vypravili na další festival, tentokrát do České Lípy. Předvedli jsme několik společných, ale i individuálních tanečků, v kostýmech, které nám rádi na chvíli půjčili další soubory.


24. září - Soutěž Poznáš co jíš?


 

Vě čtvrtek jsme pro klienty připravili soutěž - Poznáš co jíš?, která je velmi oblíbená. Pokaždé se snažíme nabídnout nové zajímavé pochutiny a potraviny, aby si naši klienti rozšířili své znalosti z oblasti gastronomie. 

 

 

 21. září - Den otevřených dveří klubu Bota


V pondělí 21. září jsme naše prostory otevřeli veřejnosti - nabídli jsme "ochutnávku" z naší činnosti a prohlídku prostor našeho klubu Bota. 

Prvním hostem byla bývalá paní ředitelka charity, která stála u založení romského klubu, ještě v začátcích charity v Roudnici n.L.. Vzpomínala na tu dobu a vyprávěla pracovníkům i klientům, jak to v té době na fungovalo. Mluvila o dětech, které do klubu chodily a seznámila se se současnými klienty, kteří jsou mnozí jejich potomky.

Dalším hostem byl pan starosta Urban, který se také přišel za námi do klubu podívat. Zajímal se o naší činnost, o návštěvnost zařízení, o vztahy mezi jednotlivými službami, které v objektu Jungmannova společně "bydlí".

Přišli i další hosté, s kterými jsme si popovídali a domluvili se např. na další spolupráci.

Takže zase za rok, v rámci Týdne nízkoprahových klubů, otevřeme opět i pro širokou veřejnost.
14. září - Beseda - Energy drinky a jejich vliv na nás


Další beseda, která proběhla v klubu se týkala velice oblíbených energy drinků.

 

Pracovnice klientům vysvětlily celou problematiku a také objasnily, co tyto drinky obsahují  a proč jsou pro ně tak nebezpečné. Navíc obsahují ve svém složení i škodlivé látky.

 

Velice nás překvapilo, jak podrobné informace mají naši klienti o těchto nápojích a přesto je mají rádi a často si je kupují, přičemž si neuvědomují jejich škodlivost.

 

Klienti si zkusili odměřit dávku patnácti lžiček cukru, kterou většinou obsahuje jedna plechovka tohoto nápoje. Na závěr jsme si udělali menší testík a vysvětlili si, proč je v našem klubu zákaz pití energy drinků.

 

 

 

8. září - Beseda - Co je nízkoprah?

 


V klubu často zaznívají otázky: Odkud máte na nás peníze? Dáváte o nás informace na sociálku? Kolik tady vyděláváte peněz? A mnoho dalších, podobných otázek, které jsou často jen mýty.

Rozhodli jsme se na některé z nich zodpovědět a některé zcela vyvrátit. A hlavně připomenout našim klientům, že jsme sociální služba a ne volnočasové centrum.

Připravili jsme krátký testík a pak následovala živá diskuse, která byla velice zajímavá.

 
3. září - Bazárek


Konečně nadešel vytoužený den“ D“ - "Bazárek" , na který netrpělivě čekali nejenom účastníci prázdninové hry, ale i jejich rodiče a sourozenci, kteří s nimi celou hru během léta intenzivně prožívali.

Místo jednoho krámku, jsme nakonec otevřeli 4 obchůdky - Papírnictví u Jany - se školními potřebami, Hračkárnu u Lucky - s hračkami, Butik u Klaryssy - s oblečením a Hrabárnu u Reni - s drogerii a jinými drobnostmi, aby byl sortiment co největší a naši klienti se mohli pečlivě rozhodnout, co si koupí.

K našemu překvapení byl největší zájem o školní potřeby, následovaly hračky,  oblečení, drogerie a kosmetika. Naše hra o finanční gramotnosti bude dále pokračovat, zaměříme se na další zajímavá témata a před Vánocemi otevřeme vánoční klubovou tržnici.2. září - Beseda o hazardu a jeho nástrahách

 

V našem klubu jsme odstartovali Měsíc besed a přednášek.

Jako první se konala beseda zaměřená na hazard. S klienty si přišli povyprávět terénní pracovníci  NADĚJE. Mluvilo se o roudnických hernách, hracích automatech a nástrahách, které na naše klienty a jejich rodinné příslušníky, či známé číhají. 


1. září - vítáme v klubu prvňáčky


První školní den jsme hned v klubu přivítali naše nové uživatele - žáky prvních tříd.

Přišli se s námi podělit o první zážitky ze školní lavice.

Venku bylo stále nádherně a tak jsme vyšli ven a zahráli si volejbalový turnaj. Opět se proti sobě postavili dva družstva - Fokume a Tukabel. Vyhrálo Fokume. Gratulujeme.

Září - Měsíc besed a diskusí
       

Měsíc září byl u nás v klubu Bota vyhlášen jako Měsíc besed a diskuzí.


Na klienty obou klubů čekají každý týden besedy k zajímavým tematům:


  2.9. 2015 Hazard
  7.9. 2015 Jak má vypadat nízkoprahový klub
14.9. 2015 Energy drinky
21.9. 2015 Rasismus a šikana

 

Stále probíhá klubová výuka finanční gramotnosti a pokračuje naše hra - Co s vydělaným milionem?

Klubové penízky si můžete vydělávat i nadále - např. účastí na besedách a svou aktivitou při diskusích.


Obchůdek, kde si můžete nakupovat za vydělané prázdninové peníze se otevře ve čtvrtek 3. září

 Poslední prázdninové dny

 


V klubu se i před koncem prázdnin stále něco dělo. 

Uživatelé si zkoušeli své dovednosti ve vaření - připravovali špagety s boloňskou omáčkou a pekla se pizza, tvořila se keramika s Renčou, papírové origami s Luckou, hrály  se různé hry - např. síť, chodili jsme venku na dvorek. Poslouchali jsme hudbu, tančilo se a také cvičilo jako Bruce Lee.

 

 10. - 20. srpen  Příměstský tábor ANIMAL CAMP


Náš příměstský tábor tematický zaměřený na zvířata jsme zahájili velice komorně, díky vysokým teplotám, které sužovali celou naši republiku se ze začátku projevila v nízké účasti klientů, čemuž se ani nedivíme. Postupně se to však zlepšovalo.

Vnější výzdobu na oknech klubu, která byla pozvánkou na náš příměstský tábor,  připravily ji během předchozích dnů pracovnice klubu Klára a Markéta - můžete se podívat, jak to hezky vypadalo:


Hned první den příměstského tábora se uživatelé mohli seznámit s naší novou posilou sociální pracovnicí Luckou, která přišla do klubu. Okamžitě se zapojila do připravovaných aktivit a začala s klienty vytvářet tematickou výzdobu našeho ANIMAL CAMPU. Především chlapce nadchla výroba japonských origami - vytvořili krásné motýlky.
 

Odpoledne se zájemci mohli zapojit do vaření meruňkových knedlíků. Společně připravily těsto a pak do něj balili malé kousky meruněk. Zde se můžete přesvědčit, jak to klientům šlo:


Po náročném dnu se děvčata s velkou vervou zapojila i do běžného úklidu klubu, podívejte se, jak jim to slušelo:
Další den jsme trávili částečně ve stínu na dvorku a na zahradě. Zkoušeli jsme své znalosti ze světa zvířat, formou vědomostního testu a lehce jsme si zasportovali. Máme nový úklidový systém, který se nám velmi osvědčil!  Klienti čekali ve frontě na zapsání, kdo a který den bude uklízet v klubu!

Opět jsme do programu zařadili oblíbené Hrnečku vař. Klára dohlíží na výrobu palačinek. Do přípravy se zapojují chlapci i dívky.


  


V rámci Animal campu jsme se vypravili na poznávačku k Labi. Cestou jsme si povídali o přírodě, zvířatech, ale také o běžných věcech. Také jsme si pěkně zasoutěžili. Počasí bylo sice deštivé, ale nám to rozhodně nevadilo, skvěle jsme pobavili a také se naučili nové věci.


Obrovské horka najednou vystřídal trvalý déšť. Pro velký úspěch jsme tedy opět do programu zařadili skládání origami. Tentokrát jsme vyráběli  skákací žabičky. Nejmenší kluci si jich poskládali víc a rozběhli s nimi turnaj o nejdelší doskok.


Deštivé počasí pokračuje a tak jsme se konečně dostali k výrobě keramiky a rozpálili naši keramickou pec. Renča byla moc spokojená, všem se jejich výtvory vydařily.


Dlouho nepršelo, takže teď prší bez přestávky. V klubu však se umíme zabavit za každého počasí. Na program byla zařazena vzdělávací a týmová hra Riskuj, ale v angličtině.

Vznikla dvě týmová družstva TUKABEL a FOKUME. Po velice dlouhém a nelítostném boji vyhrál tým FOKUME. U hry se každý skvěle pobavil a navíc se naučil nová anglická slovíčka. Týmu FOKUME samozřejmě gratulujeme. 

 Dlouho připravovaný prázdninový výlet se opravdu vyvedl. Vlakem jsme dojeli do Ústí a poté jsme došli pěknou procházkou do ZOO. Viděli jsme spoustu zvířat a dozvěděli se hodně nových a zajímavých informací.

Poté jsme se občerstvili v oblíbených restauracích Mc´Donald nebo KFC a ponechali jsme klientům hodinový rozchod. Většina ho využila k návštěvě 5D kina.

Všichni účastníci zaslouží pochvalu za dobré chování.Červenec - srpen   Vzniká nová taneční skupinaKoncem měsíce července a začátkem srpna se budeme scházet kvůli nové taneční skupině - máme t nové jméno, nový repertoár a přijímáme nové členy.

 

Pokud máte zájem se k nám přidat, jste vítáni. Těší se na vás Klára, Evžen a Maruška.

Naše nové jméno - Zlaté hviezdy  "SOMNAKUNE ČERHAJA"


 

13. červenec  Malování žirafího stáda

 

 

V klubu jsme se dnes zaměřili na malování žirafího stáda. Kousek od nás je Cafe bar Giraffe, které si dalo toto nádherné zvíře do svého názvu a tak jsme se rozhodli je potešit a namalovat různé žirafy, ze kterých si mohou udělat ve svých prostorách malou výstavu.

Nikdo z našich klientů živou žirafu neviděl a tak jsme jim ukázali několik obrázků a oni se s chutí pustili do práce.Kdo chtěl maloval, ale samozřejmě mohl dělat i jiné věci, např. povídat  s Markétou, nebo si zahrát fotbálek.
 


Prázdninová hra "Co s vydělaným milionem?"

 

 

Letní prázdniny jsme se rozhodli spestřit našim klientům velkou vzdělávací hrou s pracovním názvem "Co s vydělaným milionem?".

Během prázdnin si budou v klubu "vydělávat" peníze, které pak na konci prázdnin smění za reálné věci.

Smyslem hry je zábavnou formou předat informace týkající se finanční gramotnosti, naučit je přemýšlet nad hodnotou peněz, nad smyslem spoření, či utrácení peněz.

Peníze se budou "vydelávat " několika způsoby - např. pomoc při běžných aktivitách, pomoc s úklidem klubu, za hezké chování, za pomoc druhému a pod. Každý úkon je bodově ohodnocen a na konci dne se rozdávají papírové peníze.

 

Vše je jako ve skutečnosti - vedeme klienty k odpovědnosti za své rozhodnutí a snažíme se jim ukázat modelový příklad rodinného hospodaření - co se stane když ...

Pevně věříme, že se to našim klientům bude líbit a přes prázdniny si vydělají slušný balík peněz, které pak rozumně utratí v našem směnném obchodě.

1. červenec  Začátek prázdnin

 

  

Opět nám začali prázdniny a s tím i spousta zábavy a volného času, které můžete prožít zajímavě nejenom na ulici, ale i u nás v klubu.

                                    Především se  změnila naše otevírací doba:

                                 Pondělí - čtvrtek  10.00 - 17.00 hod. pro oba kluby


První prázdninový den jsme prožili v parku, kam jsme si zahráli spoustu her, jak společenských tak sportovních. Na programu bylo hraní volejbalu, tenisu:

 

společenská hra Česko, také tetovací salón a

ve finále i lezení po stromech.


Počasí nám přálo a tak jsme si den parádně užily. :-)


30. červen  Oslava na konci školního roku

Závěr školního roku a nástup prázdnin, jsme oslavili vskutku slavnostně:  čekala na nás slavnostní tabule, kterou jsme si samozřejmě připravili sami, opékání buřtů a také spousta zábavy.
Počasí nám velice přálo a tak jsme akci pořádně užili.

 17. červen Úklid vnitřního dvorku

 

 

© 2008 Arakis & Belleville, s.r.o. pro Charitu v Roudnici nad Labem