Co děláme » SAS pro rodiny s dětmi "Pod střechou" » Akce uskutečněné v roce 2010

 

Vánoční oběd a předávání dárků - 22.prosinec 2010


Ve středu  22. 12. přišly s dětmi do předškolního klubu i jejich maminky a společně se připravovaly na vánoční nadílku a tradiční vánoční oběd, který připravily pani "učitelky" - zaměstnankyně V.a M.Balážovy.

Pod vánočním stromečkem našly různé společnenské hry, hudební nástroje, dokonce i hrací koberce - člověče nezlob se a autodráhu.

Před polednem přišla i pani ředitelka, zástupkyně a paní psycholožka a společně s dětmi si sedly k prostřenému stolu. Slavnostnáí jídlo - smažené kuřecí řízky a bramborová kaše všem moc chutnala a pak se ještě ochutnávalo vánoční linecké  cukroví, které děti pomáhaly vykrajovat.

Bylo to příjemné dopoledne se slavnostním zakončením letošního roku. 

Vánoční besídka  "Jak nás neznáte X." - 16. prosinec 2010Ve čtvrtek 16.12.  v odpoledních hodinách se sešli rodiče, prarodiče a všichni ostatní příbuzní dětí z předškolního klubu v místním kulturním domě Říp . V sálu se konala tradiční vánoční besídka - Jak nás neznáte X.


Děti si představily se zajímavým programem - pásmem básniček, písniček s tanečkem a nemohly chybět ani orientální tanečky, kde se předvedly Zlatka , Mája a Verča. Na konec si děti  zazpívaly tradiční vánoční písničku "Hodně dárků pod stromečkemˇ.

Besídka se nám moc povedla a líbila se i dětem, rodičům a všem  ostatním.


Předvánoční besídka v Domově sv.Josefa - 9. prosinec 2010


Děvčata se společně s velkými tanečníky zúčastnila i předvánoční besídky v Domově sv. Josefa. Předvedly nejenom romské tance, ale i orientální taneček.

Opět sklidila aplauz a obdiv publika.


 

Mikulášská besídka pro seniory - 7. prosinec 2010V úterý  7.12.  se děvčata z předškolky - orientální tanečnice, představily širokému publiku v Roudnici nad Labem . Zúčastnily se totiž tradiční Mikulášské besídky pro místní seniory, kterou pořádá každoročně místní sociální odbor městského úřadu v Kulturním domě Říp.

Děvčata sklidila obrovský aplauz a  jejich vystoupení  sa všem přítomným moc líbilo.

 

Vánoční tvoření z vizovického pečiva - 6. prosinec 2010


V pondělí 6. 12. se kromě Mikulášské nadílky pro děti, v prostorách předškolního a nízkoprahového klubu konala akce určena jejich maminkám - vánoční tvoření děkorací z vizovického pečiva. Své umění na přišla předvést paní Jiřina Šustrová z Bechlína. Zasvětila nás do tajemství výroby nádherných dekoračních předmětů s vánoční tematikou.

Společně s maminkami se do výroby pustily i děti a zaměstnankyně klubu a šlo jim to výborně. Každý si pro sebe a své nejbližší vyrobil několik dárků, které  jim pod vánočním stromečkem uurčitě dělají velkou radost
.

Mikulášská besídka v předškolním klubu - 6. prosinec 2010V pondělí 6.12. k nám do předškolky zavítal Mikuláš.  Nepřišel sám, na pomoc si přizval anděla a čerta.  Ale děti, které přišel obdarovat se ho vůbec nebáli, neboť byly celou dobu klidné, usmívaly se a povídaly básničky, které je naučily tety z klubu.
Beseda  o Zdravé výživě - 29. listopad 2010


V pondělí 29.11.2010 proběhla za účasti maminek z azylového domu a sociálně aktivizačních služeb beseda na téma „Zdravá výživa“ s MUDr. Zdenkou Chaloupkovou. Pani doktorka Chaloupková nám vysvětlovala,  čím je nejvhodnější krmit naše ratolesti, čeho se máme vyvarovat a samozřejmě, že odpovídala maminkám na jejich dotazy.

Tato beseda se  moc povedla a doufáme, že si ji někdy opět zopakujeme.
 

Soutěž v Chánově - 22. listopad 2010V sobotu  20.11.2010 se malá děvčata  z předškolky zúčastnila společně s ostatnímim členy souboru Bengha Čhaja soutěže „Naše písně a tance 2010“, která se konala v Kulturním domě Svět v Chánově
 

Zlatka S.  si svým tancem vybojovala cenu diváků.  Gratulujeme.
 


 Pletení košíčků a dekorace sušinou - říjen - listopad 2010

V průběhu měsíce října a listopadu se v rámci sociální aktivizace matek pravidelně konala v prostorách Jungmanova 670  aktivita pletení košíčků z pedigu a dekorování sušenými kytičkami.

Všechny upletené košíčky budou věnovány seniorům z Roudnice nad Labem - jako upomínkový  vánoční dárek.


Happyning v Praze - 18. říjen 2010

 


V pondělí 18.10. v odpoledních hodinách,  se děvčata - tanečnice z předškolního klubu, měly možnost zúčastnit velké charitativní akce, při příležitosti Mezinárodního dne proti chudobě, kterou v Praze na náměstí Míru připravili velké humanitární organizace. Deti z naší organizace byly pozvány jako zástupci Charity Česká republika.

Dívky předvedli svou sestavu orientálních tanců a sklidili zasloužený potlesk všech přihlížejících. Od pořadatelů dostali navíc i sladkou odměnu a teplou polívku. Takovéto akce se malé "žabky z předškolky" zúčastnili vůbec poprvé a velmi se jim to líbilo. Budou určitě dlouho vzpomínat.

  

Dětské divadlo - 14. říjen 2010


Ve čtvrtek 14.10.2010 jsme se s dětmi z předškolního klubu zúčastnily dětského představení Honza Nebojsa, které se konalo v KZM Říp v Roudnici n.L. 

Děti viděly, jak musel odejít Honza do světa, jen proto, aby se začal něčeho bát. Byl zklamán, že se mu to nepovedlo. Až po svatbě,kdy se mu narodil krásný syn, zjistil, že má konečně strach o svojí milovanou manželku Lídu a  svého právě narozeného synka Honzu.

Pohádka se dětem moc líbila a budou na nic dlouho vzpomínat.

Přednáška pro rodiče na téma: "Péče o dítě" - 13. říjen 2010

 
   

Ve středu 13.10.2010  sme pro rodiče připravili besedu s psycholožkou PhDr. Lesovou na téma: " Péče o dítě".  Přednášky se účastnily nejen maminky, ale dokonce i jeden tatínek.

Bylo to moc zajímavé, protože paní doktorka  vysvětlovala konkrétní věci na příkladech ze života. Rodiče si   domů
odnesly spoustu zajímavých rad a informací.


Pštrosí farma – Židovice - 12. říjen 2010


Od rána byl nádherný podzimní den a tak jsme se konečně v úterý  12. 10.  vybrali na dlouho připravovaný výlet do Židovic na pštrosí farmu. Jeli jsme tam příměstskou dopravou, což byl opět pro děti velký zážitek .

Na farmě, která je normálně veřejnosti přístupná,  si děti prohlédly mnoho zvířátek , z nich nekteré nikdy v životě neviděly. Byly opravdu nadšené. 
Za to, že děti byly celou dobu moc hodné a poslušné -  šly společně s paní učitelkami a maminkou na dětské hřiště, kde se mohly  zhoupnout na houpačkách a vyřádit na prolézačkách.

Při zpáteční cestě domů ještě společně nasbíraly kaštany a suché listy na tvoření v klubu.

Výlet se moc líbil a určitě se sem ještě někdy zajedeme podívat.
Loutkové divadlo: knihovna - 5. říjen 2010

 

Dne 5.10.2010 jsme s našimi malými dětmi  z předškolního klubu vydaly do Městské knihovny Ervína Špindlera, kde jsme měly možnost shlédnout loutkové divadlo O Šípkové Růžence.

Představení zahráli mladí amatérští umělci, kterým to skutečně šlo na výbornou.  Po představení je navíc dokázali všechny báječně zabavit.  Půjčilli jim loutky, se kterými si to mohly vyzkoušet a nakonec děti  odměnily  sladkým bonbónkem.

Za celou akci chceme poděkovat MC Matýsek, které tuto akci v knihovně zorganizovalo.

 


 

Rotahufest  Ústí n.Labem  - 2. říjen 2010


Dne 2.10.2010 se v Domě kultury  v Ústí n.L. se konal již 5. ročník romského festivalu Rotahufest.

 

Na festival jeli společně s rodiči i nejmladší členky našeho tanečního souboru Bengha Čhaja - dívenky z předškolky. Všem přítomným divákům a porotě předvedly úžasný orientální tanec a společně s ostatními vyhráli cenu pořadatelů .

Je to pro ně velký impulz  - dál zkoušet a zdokonalovat své taneční kreace, když pak přijde zasloužená odměna. 

Roudnické vinobraní 2010 - 18. září 2010

 

V sobotu 18. září se konalo tradiční Roudnické vinobraní.

 
Děvčata z předškolky, tančící orientální tance, se na této akci, společně s ostatními tanečníky z Bengha Čhaja predstavila přítomnému publiku na roudnické zámecké scéně.

Moc se všem líbila a sklidila velký aplauz na otevřené scéně. 

Romský talent  - 28. srpen 2010


Dne 28.8.2010 jsme se poprvé zúčastnili se 4 malými děvčaty  z předškolky  Romského talentu - soutěžní prohlídky ve zpěvu a tanci, který se konal v Praze – KD Ládví.

Děvčata se předvedla přítomnému obecenstvu břišním indickým  tancem, který se všem moc líbil.

Děvčata přijela na soutěž v doprovodu maminek. Tyto pomáhaly s oblečením a skrášlením malých tanečnic a samozřejmě jim také moc fandily a držely palce. Byla to velice pěkná akce a všem se zde moc líbilo.


Přednáška Vývoj dítěte - 7. červenec 2010


Ve středu 7.7. jsme připravili pro nastávající maminky a další zájemce, odbornou přednášku PhDr. Lesové na téma : Intrauterinní vývoj - seznámení s vývojem dítěte po dobu těhotenství.

Přesněji řečeno, paní doktorka budoucím maminkám vyprávěla o tom, jak se cítí jejich nenarozené miminko, co všechno vnímá a jak by se měly k němu chovat, když se narodí. Bylo to skutečně zajímavé a poučné, neboť na toto téma s nimi ještě nikdo nemluvil. Děvčata se zajímala i o roli otce v rodině a  o úskalích, které je čekají  při  výchově svého potomka.

Po besedě jim paní psycholožka předala balíček s kojeneckými a dětskými hygienickými potřebami - dárek z FCH. 
Předávání vysvědčení dětem z předškolky - 30. červen 2010


Ve středu 30.června si pro "první vysvědčení" přišly i děti z předškolního klubu.

Dostaly ho od paní učitelek za celoročné snažení a učení se. Děti to hodně překvapilo, ale zároveň velmi potěšilo. Za rok ho už někteří dostanou ze skutečné školy.Odložená oslava Dne dětí  - 17. červen 2010


Ve čtvrtek 17.června  proběhla v předškolce opožděná oslava  Dne dětí. V původním termínu jsme akci zrušili z důvodu malého počtu dětí v klubu a nyní, když se už opět většina z nich vymarodila - mohla se akce uskutečnit.

Letos jsme pro naše děti opět připravili různé soutěže: shazování plechovek, skákání v pytli, házení šipkami a jiné.  Za své výkony byly děti odměněny opékaným buřtíkem, pěknou věcnou cenou a sladkou odměnou. Domů odcházely spokojené a plné dojmů.
Slavnostní požehnání prostor SAS a NZDM  - 14. červen 2010


V pondělí 14.června se v prostorách SAS a NZDM konalo slavnostní požehnání těchto nových prostor, ve kterých FCH funguje teprve pár měsíců. Nový předškolní a nízkoprahový klub přišel požehnat pražský světící biskup P.Karel Herbst. Společně s ním k nám zavítalo množství dalších pozvaných hostí - z oblasti školství, kultury i neziskového sektoru.

Do kulturního programu se zapojila i malá děvčata z předškolky - nejmenší členky souboru Bengha Čhaja, které společně s většími kamarátkami zatančila orientální tance a pak také tradiční romské tance. A šlo jim to úžasně, sklidila ohromný aplauz od přítomného publika.

Matýskův jarmark  - 3. červen 2010


Ve čtvrtek 3.června se konal v prostorách místního mateřského centra Matýsek další tradiční Jarmark plný řemesel. Farní charita se ho opět letos zúčastnila aktivně.

Matky z azylového domu a děti z nízkoprahového klubu upekly perníčky, které pak přítomné děti za asistence praktikantky Lucky zdobily bílou polevou.

Další naší zástupkyní byla paní košikářka, která pletla z pedigu a proutí košíčky a dózičky.

Na akci se zúčastnily děti z místních mateřských a základních škol a bylo to opět moc vydařené, i když počasí opět nepřálo a vše se odehrávalo uvnitř a ne venku, jak bylo původně počítáno.

 Den Dětí  - 2. červen


V tento den se měla původně konat oslava ke Dnu dětí. Vše bylo připraveno, ale bohužel se akce nemohla uskutečnit. Do předškolky přišly pouze 2 děti, ostatné zůstaly doma (nemoc, špatné daždivé počasí) a tak se akce přesunula na jiný termín. Takže příště to už určitě vyjde...


Loutkové divadlo v Litoměřicích - 20. květen 2010


Ve čtvrtek 20.5.2010 malé děti z předškolního klubu navštívily společně s paní učitelkami loutkové představení „Není drak jako drak“, které se konalo v kulturním domě v Litoměřicích.

Herci dětem zahráli 3 různé pohádky, ve kterých děti poznaly, že drak nemusí být jen zlý, ale i hodný. Představení se nám všem velice líbilo a už se těšíme na další. Velkým zážitkem byla i cesta do Litoměřic a zpátky, kterou jsme absolvovaly v linkovém autobusu. Některé děti v něm seděly poprvé….

Na tuto akci budou určitě dlouho vzpomínat.  


 

Besídka ke Dni Matek -   14. květen 2010

 

Dne 14. května v 15.00 hod. se v Kavárničce pro seniory konala besídka, která byla věnována všem maminkám k jejich svátku.
 

Besídku uváděla Jolanka z NZDM. Se svým programem se představily se děti z předškolky, ale i z nízkoprahového klubu a  z azylového domu.

 

Nejmenší děti z předškolky se předvedly pásmo tanečků, básniček a  zahrály  scénku na motivy písničky "Když jsem já sloužil".

Na závěr se děti poděkovaly všem maminkám a rozdaly jim dárečky, které sami vyrobily.

Pálení čarodějnic - 30. duben 2010

Dne 30.4. jsme jako každý rokem pálily čarodějnici. Děti z předškolky se na tuto tradiční akci již dlouho těšily.

Letos jsme to však trochu přeházely. Nejdříve jsme společně s dětmi udělaly šerednou čarodějnici, pak si děti na svačinu snědly výbornou klobásu a nakonec jsme sešly všichni

© 2008 Arakis & Belleville, s.r.o. pro Charitu v Roudnici nad Labem